Niezwyczajne zawody

Jak pisał Julian Tuwim w jednym ze swoich wierszy dla dzieci Wszyscy dla wszystkich każdy z nas musi pracować, aby wspólne dobro było osiągnięte. Praca każdego z nas jest ważna i potrzebna, aby ktoś inny też mógł robić to, co leży w jego kompetencji. Zawodów na świecie jest wiele. Jedne znane są od tysięcy lat. Inne pojawiły się w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Wśród ich są takie całkiem przyziemne, bardzo zwyczajne, ale są również i takie, bardzo niezwyczajne i to właśnie o nich jest jedna z najnowszych książek Wydawnictwa Nasza Księgarnia Niezwykłe zawody autorstwa Juli Kołomojec i Ałły Gutniczenko.

Co to za zawody?

Nazwy zawodów, nawet tych, które istnieją już od bardzo dawna, często mogą wprawiać nas w zakłopotanie. A co dopiero mówić o dzieciach, które dopiero poznają świat. Bo przecież nazwa paleontolog nie dość, że trudna do wymówienia, to jeszcze bardzo skomplikowana do wyjaśnienia. Nieco inaczej jest w przypadku przytulacza pand. Już sama nazwa wskazuje na to, co robi taka osoba, ale jak to robi? Czy to w ogóle bezpieczne? Albo kiper? Co on robi? A florystka czy architekt? W książce tej opisane zostały w przystępny sposób zwykłe i niezwykłe zawody, z którymi można mieć styczność lub usłyszeć o nich w telewizji. Dzięki ciekawym ilustracjom i przystępnej formie, każde dziecko zainteresuje się tym aspektem świata dorosłych.

Niezwykłe zawody w rodzinie

Książka jest swego rodzaju kroniką rodzinną. Mały Andrzej przedstawia nam członków swojej rodziny i opowiada czym oni się zajmują zawodowo. Wskazuje też zawody, które sam chciałby wykonywać. Oprócz przystępnego opisu wybranych przez autorki zwodów znajdziemy tutaj między innymi podstawowe zestawy narzędzi pracy tych osób, a także wyjaśnienie charakterystycznych dla danych zawodów pojęć. Całość okraszona jest pięknymi ilustracjami, które przyciągają uwagę.

Jest to książka dla wszystkich małych czytelników, którzy już teraz zastanawiają się kim będą. A u Was jak to wygląda? Kim w przyszłości chciałyby zostać Wasze pociechy?