Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

Ludzi od zawsze fascynowało to, co dzieje się w nocy, po ciemku. Dlatego też wielu naukowców przygotowywało rozliczne eksperymenty związane ze snem – jego długością i jakością, a w czasach dawnych zjawiska dziejące się w nocy tłumaczono na różne sposoby. Stąd różne odgłosy, piski, trzaski i jęki przypisywano niezwykłym istotom, takim jak duchy, strzygi czy mary. Praktycznie w każdej mitologii znajdziemy też istoty, które odpowiadały za bezpieczny sen człowieka lub wręcz przeciwnie przynosiły mu koszmary. Jednak ciemność to nie tylko sen i noc. W ciemnościach niejednokrotnie tętni życie lub rodzi się na nowo. O tym i o wielu innych ciekawostkach związanych z ciemnościami mówi książka Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy.

Co dzieje się z nami w nocy?

To, co dzieje się z nami w czasie snu, to dla większości z nas tajemnica. Jednak naukowcy cały czas próbują ją rozwikłać. Dzięki temu między innymi dowiedzieliśmy się, że sen ma swoje fazy, w czasie których zachowujemy się zupełnie inaczej. Czy przypadkiem mają one wpływ na jakość naszego snu? A co z lunatykami? Między innymi o tym możemy przeczytać na pierwszych kartach tej niezwykle ciekawej pozycji. Ale jak napisałam wyżej ciemność to nie tylko sen i nie tylko noc. W końcu na północy mamy zjawisko nocy polarnej, gdzie ciemno jest praktycznie przez cały dzień, a na pustyniach, gdzie w dzień jest niemiłosiernie gorąco, to często właśnie w nocy tętni i rozwija się życie.

A to tylko niektóre z tematów, które poruszone zostały w publikacji. Czego jeszcze można się z niej dowiedzieć? To już niech zostanie owiane ciemną kurtyną tajemnicy do momentu, kiedy sami nie sięgnięcie po książkę.

Ciekawa lektura nie tylko przed snem

Po tę książkę z uwagi na jej tematykę najlepiej sięgnąć pod wieczór. Kiedy panuje cisza i spokój, a nasze ciała przygotowują się powoli do snu. Książka jest bardzo dobrze przygotowana pod względem graficznym i merytorycznym. Dużym atutem jest to, że wiedza w niej przekazana nie jest przytłaczająca. A wręcz przeciwnie, zachęca do dalszych poszukiwań informacji związanych z tematami, które zostały poruszone przez autorki. Jeżeli zatem jesteście ciekawi, co się dzieje po ciemku, gdy świat jest pogrążony w mroku, sięgnijcie po tę książkę.