Zwierzęta, które zniknęły – Nikola Kucharska

Ta książka zalicza się do tych, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Już, kiedy autorka pokazywała u siebie pierwsze fragmenty, wiedziałam, że będzie to coś naprawdę wyjątkowego. I nie myliłam się. Kiedy tylko wzięłam do ręki Zwierzęta, które zniknęły, przepadłam i zaczęłam przeglądać i czytać, a synek tylko dziwnie na mnie spoglądał próbując też dorwać się do książki.

Zwierzęta, których już nie ma

Zwierzęta, które zniknęły to atlas przyrodniczy, ale bardzo nietypowy. Dlaczego nietypowy? Gdyż przedstawia zwierzęta, których już nie ma, albo są krytycznie zagrożonymi gatunkami. Dlatego dominują tutaj dinozaury. Jednak nie tylko o nich mówi ta książka. Na jej kartach spotkamy zwierzęta, które wyginęły na przestrzeni ostatnich wieków, a także z mniejszej lub większej winy człowieka obecnie są prawie na wymarciu. Autorka ilustracji – Nikola Kucharska, wraz z autorami tekstów – Katarzyną Gładysz, Joanną Wajs i Pawłem Łaczkiem, prowadzą nas przez wszystkie epoki z dziejów ziemi. Poznamy tutaj między innymi pierwsze płazy, wielkie dinozaury, mega faunę, a także pierwsze ssaki naczelne – naszych pra, pra, pra, pra … pra przodków. Oprócz pięknych i nieco zabawnych ilustracji znajdziemy w tej publikacji cenną wiedzę na temat dinozaurów, paleontologii, teorii wymierania gatunków i opisy najciekawszych gatunków zwierząt z wybranej grupy np. ptaków, ssaków morski, naczelnych, owadów, a także zwierząt zamieszkujących Australię i Ocenię, w tym wilka workowatego czy wielkie nieloty.

Na końcu czekają na nas zwierzęta, które znikają. Takie, których już niedługo może w ogóle nie być na ziemi. Wśród nich znajduje się między innymi kozica tatrzańska, ale i ara modra czy orangutan borneański…, a to tylko początek długiej listy.

Publikacja jest dopracowana pod każdym względem i zachwyca każdym szczegółem. Jest to dobra propozycja do wspólnego oglądania wraz z dzieckiem i poznawania naszego świata, takim jakim był dawniej, a także tego teraźniejszego, który niedługo może wyglądać zupełnie inaczej pozbawiony wielu zagrożonych gatunków zwierząt.