Atlas dwunastu mitologii

Najczęściej do czynienia mamy z mitologią grecką i rzymską. Coś niecoś usłyszymy o mitologii egipskiej i na tym się zazwyczaj kończy, szczególnie w opracowaniach dla dzieci. Atlas mitów. Potwory, herosi i bogowie oraz mapy dwunastu mitologicznych światów obejmuje znacznie więcej dawnych wierzeń. Dzięki temu w przystępny sposób możemy poszerzyć naszą wiedzę o kolejne ciekawe legendy i podania związane z dawnymi wierzeniami.

Dwanaście mitologicznych światów – dwanaście krain

W książce Thiago de Moreas’a możemy odbyć wędrówkę po wszystkich kontynentach, by poznać lepiej mitologie wybranych ludów i społeczeństw. Autor przybliża nam wierzenia słowiańskie, nordyckie, irlandzkie, greckie, hinduistyczne, japońskie, polinezyjskie, egipskie, Jorubów, Janomamów, Azteków i Indian Ameryki Północnej. Warto poznać je wszystkie, gdyż są niesamowicie ciekawe, pokazują też podstawy tych wszystkich kultur. A co ważne znajdziemy odniesienia do nich również we współczesności. Wystarczy wspomnieć tutaj chociażby popularną bajkę Vaiana i skarb oceanu nie wspominając mnogości utworów dla dorosłego odbiorcy, w tym serię komiksów o Thorze (i ich ekranizacji).

O mitach prosto, konkretnie i z przymrużeniem oka

Książka jest opracowana specjalnie dla dzieci, dlatego nie znajdziemy tu krwawych szczegółów, czy innych smaczków, z których słyną mitologiczne opowieści. Autor wszystkie bardziej drastyczne informacje podał w bardzo złagodzonej formie, a wybrane do publikacji historie są przedstawione w taki sposób, aby zaciekawić małego czytelnika. W wielu miejscach opowieści czy przedstawienia postaci okraszone są dowcipnymi wtrąceniami. Wszystko jest przedstawione w konkretny sposób, bez zbędnego „zanudzania”. Dzięki temu i przystępnej formie graficznej książkę czyta się łatwo i szybko. Chociaż do jej przeglądania trzeba dużo miejsca, z uwagi na specyficzny format.

Każdej z przedstawionej mitologii poświęconych jest kilka stron. Na pierwszej rozkładówce znajdziemy podstawowe informacje o najważniejszych postaciach – bóstwach i różnego rodzaju stworach jak np. grecki cerber czy też Scylla i Charybda. Następnie przedstawionych jest kilka najważniejszych historii z danej mitologii. Na końcu każdego rozdziału znajdują się informacje dotyczące artefaktów i stworzeń mitologicznych.