Kubuś Puchatek i jego przyjaciele w klasycznej odsłonie

Któż z nas nie zna misia o małym rozumku, który lubił małe Co nieco i mieszkał w Stumilowym Lesie? Tak, tak to cudowny Kubuś Puchatek. Przyjaciel niemalże każdego dziecka. Jednak większość dzieci kojarzy tego sympatycznego misia z postacią wykreowaną w bajce Walta Disneya. Pierwszy Kubuś wyglądał jednak nieco inaczej. Jak? Tego można dowiedzieć się, sięgając po nowe wydanie przygód przyjaciół ze Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia we wrześniu tego roku.

Powrót do Stumilowego Lasu

Kiedy wzięłam do ręki to wydanie przygód Kubusia Puchatka, miałam wrażenie, jakbym cofnęła się w czasie. Piękna oprawa aż kusiłaby od razu zajrzeć do środka i przekonać się, co on kryje. A kryje, wydaje mi się najlepsze tłumaczenie książki – przekład Ireny Tuwim (chociaż wiem, że zdania na ten temat są podzielone). Oprócz tekstu, w książce możemy znaleźć również ilustracje Ernesta H. Sheparda, które zdobiły również oryginalne wydanie (Shepard ilustrował również książki O czym szumią wierzby).

W takiej oprawie zabawne przygody misia o małym rozumku, Tygryska, Kłapouchego, Maleństwa i jego mamy, a także Królika i Sowy, prezentują się niezwykle pięknie i bardzo przyjemnie się je czyta.

Jeżeli ktoś z Was sięga po przygody Kubusia po raz pierwszy, możecie zapoznać się z dokładną mapą przedstawiającą Stumilowy Las, która znajduje się w środku. Dzięki niej przekonacie się, gdzie mieszkał Kłapouchy czy Prosiaczek. Warto też sprawdzić, gdzie mieszkał Kubuś i jak daleko miał do miejsca, gdzie mieszkają pszczoły, a co za tym idzie, gdzie znajduje się świeży miodek.

O samej treści książki nie będę się za bardzo rozpisywać, gdyż zostało o niej już napisane bardzo dużo (książka po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1938 r.). Warto pamiętać, że jest to jedna z najpiękniejszych klasycznych książek zaliczanych do literatury dziecięcej. Oprócz przygód przyjaciół ze Stumilowego Lasu niesie ze sobą wiele ciepła oraz przesłań i przemyśleń, które powinny towarzyszyć nam przez całe życie…