Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka grobu wampira

Wampiry pobudzały wyobraźnię ludzi już od starożytności, ale prawdziwy „boom” na ich popularność zapoczątkował Bram Stocker swoją powieścią Dracula. Wampiry pojawiały się od tego momentu coraz częściej w literaturze i później filmie. Zazwyczaj były to utwory skierowane do dorosłych, ewentualnie do młodzieży. Czy jest jednak temat odpowiedni dla dzieci? Jak się okazuje można stworzyć mądrą i przystępną książkę poruszającą temat wampiryzmu skierowaną do młodszych czytelników. Tak zrobiła Marta Guzowska w najnowszej części serii o Detektywach z Tajemniczej 5 – Zagadka grobu wampira.

Detektywi na wakacjach

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi nie lada gratka dla naszych bohaterów. Mogą uczestniczyć w wykopaliskach organizowanych przez wujka Piotrka i Jagi. Razem z nimi na niesamowite wakacje może wyruszyć również Anka, koleżanka Piotrka. Dzieci zabierają ze sobą również szczurka Sherlocka. Młodzi detektywi są bardzo podekscytowani, gdyż nie są to zwykłe wykopaliska. W jednym z grobów znaleziono pochówek mogący świadczyć o tym, że na tym terenie wierzono w wampiry i może tutaj znajdować się wiele artefaktów z tym związanych. Jest to zatem wyjątkowe odkrycie. Jednak zaraz po przyjeździe dzieci na miejsce, okazuje się, że ktoś ukradł czaszkę z odkrytego grobu. Kto to zrobił i dlaczego?

Tajemnice, zagadki i dobra zabawa

Książka jest napisana w inteligentny sposób i przemyca wiele ciekawych treści dla dzieci. Jest tutaj odrobina dreszczyku, ale dozowanego z rozwagą. Dużym atutem tej powieści, podobnie jak poprzedniej, jest to, że autorka w przystępny sposób przekazuje informacje związane między innymi z archeologią i dawnymi wierzeniami (na końcu książki jest nieco szerzej wyjaśniona kwestia wampirów i tym czy istniały naprawdę czy nie). Wbrew pozorom książka nie budzi grozy, ale pokazuje w ciekawy sposób pracę archeologa, a także działania naszych małych detektywów. Podobnie jak w poprzedniej części, tak i tutaj po zakończeniu rozdziałów padają pytania angażujące czytelnika do pomyślenia i aktywnego rozwiązywania zagadki wraz z bohaterami. Czy Tobie uda się rozwiązać tajemnicę grobu wampira, zanim zrobią to Detektywi z ulicy Tajemniczej?