Czerwony notes – Sofia Lundberg

W swoim życiu spotykamy wiele osób. Każda z nich pozostawia po sobie, jakiś ślad – jedne znikają niczym odciski stóp na piasku, inne pozostają wyryte niczym w najtwardszej skale. Czasem, tak jak bohaterka książki Czerwony notes zapisujemy imiona i nazwiska, by nie zapomnieć o nikim. Jednak i takie zapisane wspomnienia z czasem się zacierają…

Wspomnień czar…

Główną bohaterką powieści Czerwony notes jest Doris. Wspomina ona wszystkie osoby zapisane w czerwonym notesie, który dostała od ojca, gdy była dzieckiem. Z czasem musiała niestety wykreślać imiona i nazwiska – wykreślać osoby, które odeszły na zawsze. Najpierw ojca, później pracodawczyni, przyjaciół i ukochanego…

Doris ma obecnie 96 lat i mieszka w Szwecji. Jej jedyną rodzinę stanowi wnuczka siostry wraz z mężem i dziećmi. Jednak oni mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Doris w czasie cotygodniowych „spotkań” internetowych rozmawia z nimi i wspomina własne życie. Dla Jenny jest to okazja, by lepiej poznać przeszłość rodziny i jej największe sekrety.

Powrót do przeszłości

Ponowne czytanie zapisków zawartych w czerwonym notesie, które swoje najlepsze lata ma już za sobą, dla Doris jest swego rodzaju powrotem do przeszłości. Dla Jenny pierwszą podróżą do dawnych lat, których nie mogła przeżyć sama. W rodzinie każdego z nas zawarte są duże tajemnice i niewielkie sekrety, które mogłyby być spisane właśnie w takim notesie. Autorka umiejętnie prowadzi narracje na dwóch płaszczyznach. Sposób, w jaki przedstawia kolejne wydarzenia pozwala bardzo dobrze odnaleźć się zarówno we współczesnej akcji, jak i w retrospekcjach. Tekst jest napisany dynamicznie, dzięki czemu czyta się go bardzo przyjemnie. Jednocześnie skłania on do głębokiej refleksji. Bohaterowie tej opowieści są niezwykle ciekawi i z pewnością pozostają w naszej pamięci przez nieco dłuższy czas niż okres czytania tej powieści.

Czerwony notes jest idealną powieścią na nadchodzące, coraz dłuższe, jesienne wieczory. Nie tylko zapewnia doskonałą rozrywkę, ale także skłania do zastanowienia się nad własnym życiem i nad tym, co byśmy chcieli, aby zostało po nas zapamiętane i co jeszcze możemy przekazać innym pokoleniom.