Uczciwa oszustka – Tove Jansson

Dziwna, zaskakująca i refleksyjna – tak można opisać w najprostszy sposób jedną z książek Tove Jansson, którą pisała z myślą o dorosłym czytelniku. Uczciwa oszustka to opowieść, która ponownie ukazuje się w Polsce dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia. Uważam, że warto zapoznać się również z „dorosłą” twórczością mamy Muminków…

Oszustwo w dobrej wierze?

Głównymi bohaterkami powieście Uczciwa oszustka są dwie kobiety – pragmatyczna i uważana za nieprzyjemną w kontaktach z ludźmi Katri Kling i nieco zagubiona w swoim świecie ilustratorka Anna Aemelin. Katri ma młodszego brata – Madsa, który jest zafascynowany łodziami i kiedy tylko może przebywa w szkutni, gdzie wykonuje drobne prace. Katri chce zrobić bratu prezent i zamówić łódź według jego projektu, jednak do tego będą potrzebne jej pieniądze. W jej planie zdobycia funduszy na zlecenie łodzi odgrywać będzie właśnie Anna Aemelin. Czy faktycznie Katri chce oszukać Annę i czy jej plan się powiedzie – uda jej się zdobyć środki na wybudowanie łodzi dla jej brata?

Pouczająca…

Książka napisana jest prostym językiem w nieco dziwny w odbiorze sposób. Na początku musiałam ją odłożyć na chwile, by dopiero po kilku dniach do niej powrócić. I wtedy czytało mi się ją o wiele lepiej, wręcz pod koniec byłam bardzo zaciekawiona, co się stanie, czy wszystko się uda, czy też plan spali na panewce. Jednak jak się okazuje, autorka zostawia otwarte zakończenie, które składnia czytelnika do refleksji, a to z czym nas zostawia, bardzo zaskakuje.

Mimo że książka w ciekawy sposób przedstawia całą sytuację i składnia do refleksji nie do końca przypadła mi do gustu. O wiele bardziej podobała mi się inna książka Tove Jansson skierowana do starszego czytelnika, mianowicie Lato, które również niedawno ukazało się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.