Posłuszna żona – Kerry Fisher

Każda rodzina ma jakieś sekrety, nieraz są to tajemnice sprzed lat, których wywołanie może zaburzyć obecne jej funkcjonowanie. Innym razem te tajemnice mają ukryć aktualny dramat, jaki odgrywa się w rodzinie. Kerry Fisher w swojej powieści Posłuszna żona porusza trudne tematy związane z rodzinnymi sekretami, ale robi to w sposób wyważony, pozbawiony patosu, wskazujący na to, co jest istotne w takich sprawach, a także jak różne jest spojrzenie na te kwestie osób znajdujących się w centrum sytuacji i poza nią, nawet jeśli są to najbliżsi członkowie rodziny.

Dwie kobiety dwie tajemnice…

Posłuszna żona to książka, w której poznajemy dwie kobiety i dwa punkty widzenia. Maggie wchodzi do włoskiej rodziny poprzez małżeństwo z Nico. Nad ich wspólnym szczęściem ciąży widmo byłej żony Nico – Caitlin, która zmarła kilka lat temu po ciężkiej chorobie. Nowej kobiety u boku Nico nie akceptuje szczególnie jego nastoletnia córka i matka z surowymi zasadami. Pewnego dnia, przy porządkowaniu starych rzeczy Maggie znajduje coś, co może całkowicie zmienić życie jej rodziny, ale czy na lepsze? Czy zdecyduje się ujawnić ten sekret?

Lara to żona Massimo – starszego brata Nico. Z zewnątrz ich życie wygląda na idealne – piękny dom, cały czas się kochają, mają cudownego synka Sandro. Jednak tylko Lara wie, jak jest naprawdę. Kim jest jej mąż… Czy będzie miała na tyle odwagi, by wyzwolić się ze swojego sekretu?

Posłuszna żona…

Posłuszna żona jest książka, która budzi silne emocje, nie tylko ze względu na tematykę, jaką porusza, ale także na bohaterów, którzy są bardzo dobrze skonstruowani – nie są jednowymiarowi i pokazani z różnych stron. Autorka przygotowując swoją powieść sprawdziła, z jakimi problemami bardzo często borykają się kobiety, gdyż chciała, aby powieść była bardzo wiarygodna. Postawiła na zdradę, śmierć w rodzinie, a także przemoc domową. Są to rzeczy, które mogą zdarzyć się praktycznie w każdej rodzinie i zawsze przeżywane są indywidualnie. Według mnie bardzo ważną kwestią jest to, jak jest tutaj pokazana rola „posłusznej żony” – Lary, która pod powłoką idealnej żony, która ma wszystko pod kontrolą, skrywa sekrety tak bolesne, że boi się, że nikt jej nie uwierzy. Niestety właśnie często tak jest, że kobiety narażone na różnego rodzaju przemoc domową (nie tylko fizyczną, ale i psychiczną czy ekonomiczną np. wydzielanie pieniędzy na każdy dzień), przeżywają swoje dramaty w ciszy i samotności. Nie mówią o tym nikomu, bojąc się, że nikt im nie uwierzy w to, że tak cudowny człowiek, jakim dla innych jest ich mąż czy partner może być tyranem i potworem za drzwiami swojego domu.

Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko przede wszystkim dzięki ciekawemu przedstawieniu sytuacji dwóch kobiet, które muszą podjąć bardzo ważne decyzje dla swojej przyszłości. Całość jest przedstawiona rozważnie, bez niepotrzebnego patosu, ale i nie jest trywializowana. Pozwala spojrzeć na problemy z zewnątrz i od środka oraz przeanalizować sytuację, by móc odnieść do niej własne odczucia.