O drzewach, które wybrały Tatry

   Kiedy spacerujemy po lesie czy parku, coraz rzadziej zwracamy uwagę na to co nas otacza, szczególnie na drzewa. A przecież to one towarzyszą ludzkości praktycznie od początków jej dziejów. Co ważne nie są tylko „milczącymi” obserwatorami historii człowieka. Drzewa i lasy przez długi las dawały nam schronienie, a także wyżywienie. Dawały nam również budulec na domostwa i materiały na odzienie. W medycynie ludowej cenionych jest większość drzew i ich owoce. W książce Tomasza Szydłowskiego i Beaty Słamy możemy bliżej poznać te drzewa, które wybrały Tatry, jako stałe miejsce swojego zamieszkania wybrały nasze, piękne Tatry.

O drzewach, które wybrały Tatry to książka naprawdę wyjątkowa. To swego rodzaju przewodnik po najważniejszych drzewach, które możemy spotkać w czasie wędrówek po polskich górach. I właśnie warto ze sobą zabrać na spacer tę książkę, aby w czasie wędrówek zaprzyjaźnić się z tymi niesamowitymi, często monumentalnymi roślinami. Wyjątkowość tej książki to także wspaniała oprawa graficzna – okładka przedstawiająca korę drzew (moja książka ma okładkę z korą buku, a dostępne są jeszcze trzy inne wersje), a także przepiękne zdjęcia, które kryją się w jej środku.

Książka uwrażliwia nas na piękno otaczającej nas przyrody, ale także przedstawia znaczenie drzew w wielu aspektach naszego życia – od dawanych wierzeń w mitologiach słowiańskich, nordyckich czy germańskich, medycynie ludowej, a także jak ważne są drzewa dla nas, żyjących współcześnie (cenny budulec, z którego wykonuje się domy i meble).

Ta publikacja bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest to nie tylko przepiękne, wręcz albumowe wydanie, ale niesie ze sobą wiele ciekawych treści. Książka zainteresuje nie tylko pasjonatów górskiej przyrody, ale także osoby interesujące się mitologiami czy etnografią. Na uwagę zasługuje też przyjemny sposób prowadzenia narracji. Nie ma tu suchych faktów, wszystko jest opowiedziane, tak jakby o drzewach mówił gawędziarz przywołujący dawne duchy lasów, do legend i baśni wplatając naukowe informacje dotyczące każdego z opisywanych drzew. Drzew, które wybrały Tatry…