Dinozaury – skamieliny i pióra

Skamieliny od wieków fascynują ludzi. To właśnie im zawdzięczamy legendy o cyklopach, smokach i innych fantastycznych stworach. Dopiero od niedawna (patrząc pod względem tego, ile lat ma Ziemia) wiemy, do kogo naprawdę należały znajdowane w ziemi kości. Do dinozaurów. To właśnie dinozaury władały Ziemią przed milionami lat, a dzisiaj dzięki temu, co po nich zostało, pomału poznajemy ich życie.

Naukowy komiks to jest to!

Książki popularnonaukowe przeznaczone dla najmłodszych czytelników coraz częściej mają przystępną dla dzieci formę i sposób podania informacji dostosowany do wieku dziecka. Jednak rzadko kiedy można spotkać się z aż tak ciekawym przedstawieniem naukowych danych. Jedna z najnowszych propozycji Wydawnictwa Nasza Księgarnia dotycząca dinozaurów to naukomiks, czyli komiks naukowy. Co w nim się znajduje? Mnóstwo wiedzy o tym, w jaki sposób rozwijała się paleontologia i o samych dinozaurach. Jednak książka najbardziej skupia się na rozwoju właśnie naszej wiedzy na temat tych prehistorycznych bestii. W książce przedstawione są początki paleontologii, kiedy to między innymi Mary Anning dokonywała niesamowitych odkryć na angielskim wybrzeżu, a także kolejne wielkie wydarzenia związane z paleontologią. Kończymy na współczesnych badaniach genetycznych, które pozwalają na jeszcze lepsze poznanie codziennego życia dinozaurów.

Interesujące jest też „obserwowanie” tego, w jaki sposób zmieniały się przekonania na temat dinozaurów (chociażby iguanodona i jego „pazura”), a także wiedzy geologicznej i paleontologicznej (pod koniec XIX wieku nie wiedziano jeszcze, co dokładnie spowodowało wymarcie dinozaurów i sądzono, że Ziemia ma 400 000 lat).

Naukowe fakty dla dzieci

Autorzy książki poruszają tematy związane z paleontologią, geologią i genetyką, ale robią to w niezwykle przystępny dla małego odbiorcy sposób – przedstawienie dziejów tych nauk w formie komiksu to według mnie strzał w dziesiątkę, tym bardziej, że wszystkie informacje są przedstawione w lekki sposób. Znalazło się też miejsce na subtelny humor. To właśnie od tej książki może się zacząć przygoda niejednego dziecka z fascynującym światem nauki…