Wielka księga wartości

Jak z dzieckiem rozmawiać o trudnych sprawach, które wymagają abstrakcyjnego myślenia, takich jak np. wartości, które powinny towarzyszyć nam każdego dnia? Dobierając jak najprostsze słowa, ale nie trywializować i nie używać infantylnych wyrażeń, by dziecko nie poczuło się nieswojo. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Dlatego, kiedy chcemy o dziecku porozmawiać o tolerancji, solidarności czy empatii, warto sięgać po odpowiednie książki, które w prosty sposób, pokażą, czym są te wartości. Taką książką jest właśnie Wielka księga wartości, w której znajdziemy 16 opowiadań o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach.

Rozmowy na trudne tematy

Jestem zdania, że z dzieckiem trzeba rozmawiać o wszystkim, trzeba jedynie dobrać sposób przekazywania informacji i ich zakres do wieku dziecka. Czasem jednak brakuje nam pomysłu, na to, w jaki sposób przedstawić zagadnienie. Szczególnie trudne są rozmowy o rzeczach, których nie widać, nie można dotknąć czy spróbować, ale są istotne w naszym życiu jak np. tolerancja czy solidarność. W Wielkiej księdze wartości autorki przygotowały krótkie opowiadania, które obrazują, czym są wartości w naszym życiu i dlaczego są one tak ważne.

Każde opowiadanie to inna historia. Język tych krótkich form dostosowany jest do tego, aby czytać je dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ich lektura jest także doskonałym sposobem do rozpoczęcia dyskusji na ważne dla każdego z nas tematu.

Opowiadania są krótkie i bogato ilustrowane, a historie w nich przedstawione bardzo ciekawe, dzięki czemu dziecko nie znuży się w czasie ich czytania.

Polecam gorąco, jeżeli macie w domu małego dociekliwego człowieka, a także, gdy chcecie pokazać dziecku świat istotnych dla nas wartości.