Tajemna mowa drzew – Erwin Thoma

Drzewa towarzyszą człowiekowi w jego codziennym życiu praktycznie od zarania dziejów ludzkości. Pomagały nam przeżyć w trudnych czasach, ale też wpływały na naszą wyobraźnię – od drzew pochodzi wiele germańskich i celtyckich imion, znalazły one również swoje miejsce w wielu mitologiach i religiach. Obecnie drzewa najczęściej wykorzystywane są dla swojego drewna oraz owoców. Jednak z upływem czasu zapomnieliśmy o tym, w jaki sposób najlepiej dbać o drzewa, by odwdzięczały nam się obfitymi plonami oraz wysokiej jakości drewnem, które pozwoli na tworzenie pięknych i wytrzymałych mebli oraz domów. Tajemna mowa drzew Erwina Thoma to książka, która przypomina nam o wiedzy, jaką posiadali nasi przodkowie. Wiedzy, która pozwalała na uzyskanie wysokiej jakości drewna z drzew pochodzących z naszych lasów – drewna księżycowego.

Początkowo, kiedy dostałam propozycję zrecenzowania tej książki, myślałam, że będzie to coś w stylu Sekretów zwierząt i Sekretów roślin, które jakiś czas temu ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jednak ta książka ma zupełnie inną formę. Jest to opowieść Erwina Thoma – leśnika i budowniczego ekologicznych domów z drewna, o lesie i o drewnie księżycowym, a także o tym, co dają nam drzewa.

Już sama kwestia drewna księżycowego jest niezwykle ciekawa. Jest to drewno pozyskiwane o właściwej fazie księżyca. Dzięki czemu jest ono bardziej wytrzymałe na warunki pogodowe, a także na działanie szkodników (takich jak korniki) czy mikroorganizmów powodujących pleśń. To powoduje, że takie drewno nie wymaga tak silnych środków impregnujących, jakie zazwyczaj są stosowane do zabezpieczania drewna, a mimo to przez długie lata zachowuje ładny wygląd i jest zdrowe.

W książce dowiemy się też wiele na temat najpopularniejszych gatunków drzew – poznamy ich ogólną charakterystykę, a także dowiemy się, do czego warto wykorzystać pozyskiwane z nich drewno. Warto też zapoznać się ze znaczeniem tych drzew w medycynie ludowej (niektóre owoce, liście czy nasiona, a nawet kora, do tej pory wykorzystywane są w łagodzeniu stanów chorobowych np. kora dębu czy kwiatostan lipy).

Tajemna mowa drzew to wartościowa pozycja przede wszystkim dla osób, które chcą świadomie budować swój dom, a także dobierać przedmioty wykonane z drewna, tak aby stworzyć w domostwie dobrą atmosferę. Jest to też propozycja dla osób, które interesują się wykorzystaniem drzew i tego, co nam ofiarują, dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto ją też przeczytać, by zwiększyć swoją świadomość, na temat tego, jak w ekologiczny sposób wykorzystywać dary natury i jak o nie dbać.