Odważ się kochać – Ogród Zuzanny t. II

Kiedy po raz pierwszy odwiedzałam Starą Leśną na kartach powieści Ogród Zuzanny. Miłość zostaje na zawsze, zostałam przyjemnie zaskoczona. Nie mogłam doczekać się, kiedy poznam kolejne losy pań Czaplicz, mieszkających w domu nazywanym pieszczotliwie Kurzą Stópką oraz ich znajomych. Drugi tom serii Odważ się kochać ukazał się stosunkowo szybko, z czego bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że i trzeci pojawi się szybko, bo już nie mogę się go doczekać…

I żyli długo i szczęśliwie…

Zuzanna, po tym jak odzyskała swojego ukochanego sprzed lat żyje z nim szczęśliwie w domu, który Adam kupił w Starej Leśnej. Jedynym, co przeszkadza im w ich związku, są niedokończone sprawy Adama związane z jego poprzednim małżeństwem. Pozostałe dwie panie Czaplicz również układają swoje życie. Krystyna – mama Zuzanny – stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w domu bez córki i wnuka. Z kolei Cecylia – nestorka rodu dalej przeżywa swój pobyt w Kanadzie.

Więcej tym razem dzieje się u Wioli, która postanawia radykalnie zmienić swoje życie. Chce stawić czoła swojej przeszłości, która odcina duże piętno na jej teraźniejsze życie. Przede wszystkim na jej związkach z mężczyznami, których dobiera tak, że prędzej czy późnej krzywdził ją.

Natomiast u Kazi, trzeciej przyjaciółki, pojawiają się problemy związane z jej księgarnią, które wprowadzają wiele nerwów w jej rodzinie.

Oprócz tego w miasteczku dochodzi do tajemniczej śmierci. Ginie jeden z mieszkańców Starej Leśnej. Jak się pokrótce okazuje – wiele osób mogło życzyć mu najgorszego… Kto więc zabił?

Bardzo udany powrót

Kiedy w moje ręce trafił drugi tom przygód mieszkańców Starej Leśnej z Zuzanną i jej przyjaciółkami na czele, byłam bardzo ciekawa, czy autorkom uda się utrzymać poziom z pierwszej części, gdyż bardzo mi się spodobała. Mam wrażenie, że to wszystko, co było atutem w pierwszym tomie, odnaleźć można i w drugim – Odważ się kochać, co więcej wydaje mi się, że ten czyta się jeszcze lepiej niż pierwszy. Książka jest lekka i przyjemna, a bohaterowie są tak skonstruowani, że od razu budzą wiele emocji. Chcemy wiedzieć, co przyniesie im los na kolejnych kartach powieści.

Obok dobrze skonstruowanej części obyczajowych i ciekawych bohaterów, autorki wplotły też tutaj interesującą intrygę o charakterze kryminalną, co całej powieści dodaje wybornego smaczku. Wątek kryminalny jest wpleciony subtelnie do całej powieści i ma równoważne znaczenie dla wszystkich wydarzeń. Wszystkie elementy są odpowiednio wyważone, a emocje towarzyszą nam praktycznie na każdej karcie powieści. Wszystko okraszone jest przyjemnie lekkim humorem oraz ciepłem i nadzieją, które pozwalają bohaterom powieści śmiało patrzeć w przyszłość.

Nie możemy też zapominać o „roślinnym” tle, które tutaj odgrywa też dużą rolę. Książka jest pełna kolorów i zapachów, pięknych kwiatów, które zdobią niejeden ogród w Starej Leśnej.

Jestem ciekawa, co też autorki wymyślą w dalszych tomach. Mam nadzieję, że już niedługo pojawi się trzeci tom serii i będzie tak samo wyśmienity jak dwa poprzednie.