Czy Ty wiesz O czym myślą koty?

Kot, jaki jest, każdy widzi. Ale co siedzi w jego głowie? Tego nie wie nikt. No może prawie nikt, gdyż nad kocim zachowaniem prowadzonych jest wiele naukowych badań. Czy coś z nich wynika? Wiele z wyników jest sprzecznych ze sobą. Niektóre powtarzają krzywdzące dla kotów teorie. Inne pomagają nam otworzyć oczy na to, co faktycznie „mówi” do nas kot i jego zachowanie. W książce O czym myślą koty. Kocie sekrety oczami naukowców znajdziemy szereg informacji, które pozwalają lepiej nam odczytać zachowanie naszych kocich przyjaciół.

Przygody małej kotki

Autor książki w pierwszej kolejności przedstawia nam małą, uroczą kotkę – Aurorę, która zrządzeniem losu odnalazła drogę do jego domu wśród ośnieżonych dróg Montany. Zainteresowany zachowaniem zwierzaka zaczął szukać informacji na temat kotów i tym, co znalazł dzieli się z czytelnikami. Cała książka to przeplatające się informacje naukowe oraz wątki z życia rodziny autora i ich podopiecznej.

W publikacji autor porusza przede wszystkim kwestie związane ze współczesnymi badaniami dotyczącymi kotów, głównie ich zachowań. Wspomina też dzieje relacji koty – ludzie, która sięga tysięcy lat wstecz i nie zawsze była tak dobra, jak teraz. Wystarczy chociażby wspomnieć utożsamianie czarnego kota z pechem i złem w średniowieczu i jeszcze przez kilka kolejnych wieków. Dzisiejsze koty mają zatem dość dobrą sytuację w porównaniu ze swoimi dalekimi przodkami (chociaż te żyjące w Starożytnym Egipcie miały chyba jeszcze lepiej ;)).

W książce poruszane są również kwestie dotyczące kociej fizjologii, tego jak odczuwają emocje i dlaczego są takie tajemnicze.

Jeżeli chcecie wiedzieć, czy faktycznie kot bez problemu znosi rozłąkę ze swoim właścicielem, czy nie choruje lub dlaczego chodzi swoimi drogami, to ta książka przybliży znacznie wspomniane zagadnienia.

Warto podkreślić, że nie jest to typowo naukowe opracowanie. Raczej luźna książka, która nawiązuje do naukowych badań, ale przedstawia je w formie eseju, przez co osoby szukające profesjonalnego, naukowego opracowania mogą się czuć zawiedzione. To raczej książka dla miłośników kotów, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o swoich pupilach. Jeżeli chcemy czegoś więcej, z pewnością dla uzupełnienia lektury będzie trzeba sięgnąć po naukowe opracowania wymienione w tej publikacji.