To jest futbol!

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych na całym świecie. Miliony mężczyzn tracą głowę, kiedy na boisko wkraczają jedenastki ich ulubionych drużyn i gonią za piłką. Piłka nożna oddziałuje również na naszą kulturę – kultowe stały się już słynne powiedzonka trenera Górskiego, a najwięksi piosenkarze świata tworzą piosenki na Euro i FIFA World Cup. Obecnie największe emocje do dopiero przed nami – finał Mundialu w Rosji. Jaką piosenkę będziemy śpiewać naszym po zakończeniu fazy grupowej? Czy będzie to klasyczne, już za cztery lata…? Czas oczekiwania na wyniki tej fazy może umilić każdemu pasjonatowi książka To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej autorstwa Michała Gąsiorowskiego.

Skąd ten cały piłko-szał?

Kiedy to wszystko się zaczęło? Kto pierwszy kopnął piłkę i strzelił bramkę? Pierwowzoru piłki nożnej jako gry upatruje się w grze Indian Ameryki Połudnowej, którzy odbijali piłkę biodrem, a przegrana drużyna była składana w ofierze bóstwom. Druga teoria mówi, że piłka nożna mogła być wzorowana na grze popularnej w starożytnych Chinach. Jednak na taki kształt gry, jaki znamy dzisiaj, musieliśmy czekać bardzo długo, bo aż do XIX wieku, kiedy to zaczęły kształtować się główne zasady tej gry oraz powstały pierwsze stowarzyszenia skupiające zawodników. Od tego momentu cały biznes zaczął się szybko rozkręcać, by dzisiaj pobudzać wyobraźnię milionów ludzi na całym świecie.

O piłce nie tylko dla fanów futbolu

Autora książki To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej znamy już z jego wcześniejszej publikacji skierowanej do młodszych pasjonatów sportu, mianowicie z Od koła do Formuły 1. Tym razem w przystępny sposób przedstawia nam świat piłki nożnej – jej historię, zasady, ale i wszelkie ciekawostki z nią związane. Możemy więcej dowiedzieć się o poszczególnych turniejach, drużynach narodowych czy wreszcie o Mundialu, a także o Polakach, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

W książce znajdziemy też rozpiskę rozgrywek tegorocznego Mundialu, co pozwoli śledzić uważnie jego przebieg. Całość okraszona jest wieloma, barwnymi ilustracjami, które jeszcze bardziej pobudzają wyobraźnię i zachęcają do bliższego poznania piłki nożnej.