Poczytaj mi mamo księga czwarta i piąta

Kiedy widzę charakterystyczną grafikę serii książeczek Poczytaj mi mamo to aż się łezka wzruszenia w oku kręci. Są to książki mojego dzieciństwa. Od kiedy pamiętam, zawsze gdzieś w pobliżu leżała niewielka książeczka z krótką historią, która na zawsze już zostawała w sercu, bo któż z nas nie zna Pana Maluśkiewicza, Stefka Burczymuchy czy Piernikowego Rycerza… Od jakiegoś czasu Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowuje zbiorowe opracowania całej serii. Obecnie do sprzedaży trafiła Księga Czwarta i Księga Piąta, w których zaklęte zostały ulubione opowieści z dzieciństwa wielu pokoleń.

Poczytaj mi mamo – najpiękniejsze opowieści

W książkach z nowej serii będącej zbiorem najpopularniejszych książeczek wydanych w ramach tytułu Poczytaj mi mamo znajdują się historie, które powinno znać każde dziecko. Wśród autorów, których utwory pojawiały się w tej serii wymienić wystarczy Joannę Papuzińską, Juliana Tuwima czy Małgorzatę Musierowicz, a to dopiero początek… Dla mnie te publikacje kojarzą się z niesamowitą przygodą, która trwa do dzisiaj, z miłością do czytania książek, która zakiełkowała we mnie między innymi dzięki tym niepozornym książeczkom. Oprócz mądrych, poruszających i zabawnych opowieści, uwagę zawsze przykuwają ilustracje.

W nowej serii na okładkach możemy zobaczyć znane nam wszystkim logo Poczytaj mi mamo oraz ilustracje opracowane przez Agatę Raczyńską (ilustratorkę między innymi książki Gry i zabawy z dawnych lat). W środku została zachowana oryginalna szata graficzna pierwotnych wersji. Książki mają też klasyczny format znany nam sprzed lat. Dzięki temu możemy cofnąć się w wyobraźni do lat naszego dzieciństwa i przy okazji pokazać naszym dzieciom, jakie książki lubiliśmy my sami, kiedy byliśmy bardzo mali.

Przypomnienie tej serii i to w tak klasycznej odsłonie według mnie jest doskonałym pomysłem. Uważam, że te książki, niezależnie od tego, w jakiej formie (zbioru czy pojedynczych publikacji zachowanych z dzieciństwa), powinny znaleźć się w każdym domu, w którym mieszka małe dziecko.