Jajo – kogiel-mogiel dla dociekliwych

Co było pierwsze – jajo czy kura?

Pytanie o to, co było pierwsze – jajo czy kura, chyba już na zawsze pozostanie bez odpowiedzi. Nie oznacza to jednak, że nie warto przypatrywać się jajkom. Wręcz przeciwnie. Są one niezwykle fascynujące i mogą nam wiele powiedzieć o nas samych. W końcu to nie tylko część naszej codziennej diety. Jajka na stałe zapisały się w naszej kulturze – w sztuce, powiedzeniach, a nawet w wierzeniach. Co sprawia, że jajka tak bardzo wpływają na naszą wyobraźnię? Być może odpowiedź znajdziemy w jednej z najnowszych publikacji Wydawnictwa Nasza Księgarnia – Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych.

Ab ovo, czyli wszystko zaczyna się od jaja?

W wielu mitologiach powstanie świata wiąże się z jajkiem. Starożytni Rzymianie uważali, że Ziemia powstała z wielkiego jaja, podobnie uważali między innymi Skandynawowie, a także mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Co istotne, te wierzenia rozwijały się niezależnie od siebie, z czasem dopiero niektóre ze starożytnych religii zaczęły się przenikać i przesiąkać naleciałościami z innych krajów. Więc coś w tym jajku musi być, tylko co takiego?

O tym właśnie, co kryje w sobie jajko można przeczytać na kartach tej publikacji. Znajdziemy tutaj informacje o jajkach różnych zwierząt – ptaków, gadów, płazów, ale i ssaków. Bardzo dociekliwi znajdą też wiele ciekawostek dotyczących wyglądu jajek – ich koloru, kształtu i rozmiaru. Ale to nie wszystko…

Jajka w nasze wyobraźni i w kulturze

Autorki – Asia Gwis i Eliza Piotrowska poświęcają dużo miejsca temu, by pokazać, że jajka to nie tylko jedzenie czy też „miejsce”, w którym zaczyna się nowe życie.

Jajka bardzo często pojawiają się w bajkach – wystarczy wspomnieć słynnego Humpty’ego Dumpty’ego, który jest postacią angielskiej rymowanki, a także utworu Lewisa Carolla o słynnej Alicji, co przeszła na drugą stronę lustra. Jednak, jeśli chodzi o kulturę i sztukę, to najsłynniejsze jaja powstały kilka tysięcy kilometrów z dala od angielskich rymowanek i powieści dla dzieci. Chodzi o carską Rosję, gdzie zakochany car zlecił stworzenie cudownych małych precjozów, które zachwycają kunsztem wykonania po dziś dzień. Jaja Faberge do dziś rozbudzają wyobraźnię największych bogaczy na świecie, którzy chcieliby mieć choć jedno takie jajo w swoim domu.

Głód wiedzy zaspokojony

Książka Jajo… jest utrzymana w podobnej stylistyce, jak książka Grzyby, która już jakiś czas temu ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Ma duży format, a oprawa graficzna przyciągają oko. Nieco humorystyczny styl ilustracji i forma, w jakiej przedstawione są informacje sprawiają, że książkę czyta się i ogląda bardzo przyjemnie. Każdy głodny wiedzy na temat jaj wszelkiego rodzaju na pewno zaspokoi swój głód, tym bardziej że w książce znajdzie się też kilka ciekawostek na temat przygotowywania jaj.

Po przeczytaniu tej książki można też zabłysnąć wiedzą. Moje dziecię po przeczytaniu wszystkich pytało, o to, czy wiedzą co oznacza termin „ab ovo”. Mało kto wiedział…