Dzieci z wyspy Saltkrakan

Lenia przygoda na wyspie Saltkrakan

Każdy z nas szuka idealnego sposobu na spędzenie wakacji, część decyduje się na wyjazd poza miasto – z dala od cywilizacji, komputerów i komórek. Nawet kilkadziesiąt lat wcześniej, kiedy nie było takiego zgiełku jak dziś, wakacje na wsi były wielką atrakcją. Tak też uważał tata Melkerson, który pod wpływem chwili wynajął stary dom na wyspie Saltrakan, w którym cała jego rodzina miała spędzić letnie wakacje.

Dzieci z wyspy Saltkrakan

Rodzina Melkersonów – tata Melker oraz rodzeństwo Malin, Johan, Niklas i Pelle wybierają się na wakacje na wyspę, której nie znają. Do domu, którego nie widzieli na oczy. Ta przygoda zapowiada się bardzo intrygująco, szczególnie, że Melker jest po trochę marzycielem, który podejmuje swoje decyzje pod wpływem impulsów. Tak też było i w tym przypadku. Dlatego cała rodzina się zastanawia, jak to będzie…

Już w drodze, najmłodszy z rodzeństwa Pelle poznaje jedno z dzieci z wyspy Saltkrakan – Stinę. Na promie płynie także jej dziadek. A w klatce razem z nimi podróżuje kruk… Chłopiec jest zauroczony, gdyż bardzo lubi zwierzęta, a na wyspie pozna ich znacznie więcej, w tym psa o wdzięcznym imieniu Bosman, który jest przyjacielem małej, rezolutnej Tjorven.

Ale jak pokazuje czas, każdy z Melkersonów znajdzie na wyspie coś dla siebie, w tym przyjaźń, która pozwoli na przeżycie niesamowitych przygód, a także na dzielenie trosk i radości codziennego życia na małej wyspie.

Zabawa na 102!

Bohaterowie, których stworzyła Astrid Lindgren w swoich opowieściach zawsze gwarantują doskonałą zabawę. Wystarczy wspomnieć samo imię Pipi Pończoszanki czy Emila ze Smarlandii, a na twarzy wielu z nas pojawi się uśmiech. Podobnie jest z bohaterami opowieści o Saltkrakan – rodziną Melkersonów i jej przyjaciółmi poznanymi na wyspie. Książka pozwala na przeżywanie przygód razem z dziećmi, a także na dzielenie ich radości, ale i trosk, które przychodzą od czasu do czasu.

Książki Astrid Lindgren charakteryzują się ciepłem i subtelnym humorem, który poprawia nastrój w każdej sytuacji. Warto pokazać dzieciom świat wykreowany przez autorkę, która nie bez powodu została wielokrotnie nagradzana, w tym nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, medalem Akademii Szwedzkiej i Orderem Uśmiechu, a jak książki trafiły do kanonu literatury dziecięcej.