Najwyższa góra, najgłębszy ocean

Dzieci bardzo lubią zadawać pytania i często padają takie, na które człowiek nie zna od razu odpowiedzi. Im dziecko starsze, tym bardziej wymyślne pytania i zagadki szykuje dla swojego dorosłego rozmówcy. U mnie teraz jest etap na pytania dotyczące różnego rodzaju rekordów – które zwierzę jest największe, gdzie jest największy budynek na świecie, a także milion pytań o dinozaury, który był najszybszy, największy, najcięższy… Z pomocą przyjść mogą różnego rodzaju książki z ciekawostkami dla dzieci. Jedną z nich jest nowość od Naszej Księgarni – książka Najwyższa góra, najgłębszy ocean.

To właśnie w tej książce znajdują się odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące rekordów. Dowiemy się z niej między innymi wiele o roślinnych i zwierzęcych rekordzistach, ale także zajrzymy do świata owadów. Razem z autorką ilustracji odwiedzamy też najbardziej ekstremalne miejsca na Ziemi i w kosmosie. Cała ta rekordowa podróż otwiera nam wiele horyzontów i odpowiada na wiele pytań, ale także zaciekawia na tyle, że dziecko będzie chciało jeszcze bardziej poznawać świat, który je otacza, a to oczywiście rodzi kolejne pytania… 😉 Ta publikacja zaspokoi głód wiedzy najmłodszych poszukiwaczy ciekawostek – myślę, że spokojnie można tę książkę przedstawić dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, tak mniej więcej do 10 roku życia. Czytanie jej razem z dzieckiem sprawi dużo przyjemności i poszerzy wiedzę również dorosłych o niektóre kwestie, gdyż jest tutaj wymienionych wiele interesujących rzeczy, o których nieczęsto można usłyszeć czy przeczytać. Mojego synka najbardziej zaciekawiły fakty dotyczące dinozaurów. Mnie z kolei, te dotyczące życia, jakie toczy się pod ziemią i w głębinach oceanów, które na co dzień ukryte jest dla naszych oczu.

Czytanie tej książki z pewnością umilą przyjemne dla oka ilustracje. W wielu miejscach przypominają one tradycyjne ilustracje, jakie można było podziwiać w dawnych przewodnikach czy książkach podróżniczych i przyrodniczych. Część z nich jest stylizowana na ryciny, co daje bardzo ciekawy efekt, szczególnie przy informacjach dotyczących zwierząt i roślin.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.