Gra o wszystko – Molly Bloom

Im wyżej się wespniemy, tym boleśniejszy będzie upadek – te słowa można odnieść do wielu sytuacji. Idealnie opisują one także historię Molly Bloom, której nazwisko pojawiało się ostatnio często w kolorowej prasie na całym świecie. Wszystko za sprawą premiery książki i filmu Gra o wszystko, opowiadających o jej życiu. A było ono niezwykle ciekawe.

Molly Bloom – dziewczyna z małego miasteczka rusza na podbój wielkiego Los Angeles. Pragnie odnieść tam sukces, ale to byłoby zbyt piękne, żeby już na starcie dostała to, czego chce. Zaczyna pracę jako kelnerka w restauracjach, gdy na swojej drodze spotyka szefa jednego z większych przedsiębiorstw działających w tym mieście i zostaje jego asystentką. Z czasem spada na nią coraz więcej obowiązków i zostaje wciągnięta w organizację wieczorków pokerowych. Jednak nie są to zwykłe spotkania znajomych przy partyjce karcianej gry. Są to gry o wysokie stawki, gdzie wpisowe wynosi często 50 000 dolarów i więcej. A uczestnikami są największe sławy Hollywood, biznesmeni, celebryci i sportowcy. W tych grach udział brali między innymi Leonardo DiCaprio, Ben Affleck czy Toby Maguire. Z czasem imprezy organizowane przez Molly urastają do miana kultowych i stają się niezwykle popularne, do tego stopnia, że kobieta wychodzi z inicjatywą organizowania ich również w innych miastach, ale jak wiadomo, nic nie trwa wiecznie…

Historia Molly Bloom wpisuje się w założenia opowieści o amerykańskim śnie i szybkiej karierze. Dziewczyna z małego miasteczka przyjeżdża do wielkiego miasta w celu spełnienia swoich marzeń. Pnie się po stopniach kariery, by w końcu znaleźć swoje miejsce i pracę, która sprawia jej satysfakcję oraz daje zabezpieczenie finansowe. Lecz w „bajce” Molly nie wszystko jest różowe. Kobieta działa na granicy prawa, a to jak życie pokazało już niejednokrotnie, nie wróży niczego dobrego. Nawet prawnik ostrzegał ją, aby nigdy nie zapomniała płacić podatków (w końcu słynny Al Capone został złapany właśnie przez niepłacenia podatków) i uważała na każdy kolejny krok.

Historia Molly to także opowieść z morałem, przestrogą przed ślepym pędem za pieniądzem i luksusem, które często kończą się samotnością, a w gorszych przypadkach również konfliktem z prawem.

Książkę czyta się bardzo szybko i sprawnie. Napisana jest w lekki i przystępny sposób. Jednak jak dla mnie zabrakło tutaj ciut więcej szczegółów, takich smaczków, które by dodały więcej pikanterii całej opowieści. Książkę Molly Bloom z powodzeniem można przeczytać w jeden wieczór. Będzie to mile spędzony czas z lekką opowieścią idealną do czytania przed snem.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins Polska.