Fashion victim – kto stanie się ofiarą mody?

Fashion Victim – ofiara mody – to nie tylko osoba źle ubrana. Tym razem określenie to należy rozumieć dosłownie. Młoda modelka ginie w samym środku londyńskiego tygodnia mody. Co takiego się stało, że musiała zginąć?

Sophie Kent, dziennikarka, która niedawno wróciła do pracy po traumatycznych przeżyciach, ma przeprowadzić wywiad z potencjalnymi świadkami zabójstwa młodego chłopaka. W jednym z okolicznych bloków poznaje młodą Rosjankę. Coś w dziewczynie przykuwa jej uwagę. Po krótkiej rozmowie okazuje się, że jest modelką i w ostatnim czasie stała się ofiarą gwałtu. Sophie chce jej pomóc i namawia ją na współpracę. Jednak kilka dni później Natalia już nie żyje. Została zamordowana w bardzo brutalny i wyrafinowany sposób.

Fasion victim to debiut Corrie Jackson. Uważam, że jest to debiut bardzo udany. Książkę czyta się przyjemnie, akcja jest dynamiczna i nie dłuży się. Chociaż według mnie zabrakło tutaj ciut więcej dreszczyku oczekiwania na kolejny krok bohaterów.

Autorka dobrze dopracowała szczegóły intrygi i praktycznie do samego końca trudno domyślić się, co tak naprawdę stało się z Natalią.

Dużym atutem książki jest to, w jaki sposób autorka przedstawia świat mody – bez zbędnego lukru i zachwytu blichtrem oraz wielkimi pieniędzmi. Ukazuje kulisy pokazów i imprez, które są praktycznie codziennością każdej liczącej się modelki. Corrine Jackson poświęca też dużo miejsca przedstawieniu tego, w jaki sposób działa redakcja poczytnego dziennika o zasięgu ogólnokrajowym. Tutaj dzień bez sensacji jest dniem straconym, dlatego każdy dziennikarz za nią goni. Czy w tym świecie jest jeszcze miejsce na rzetelne i sprawdzone informacje, w których nie ma sztucznie stworzonych skandali i afer?

Autorka zostawia otwarte zakończenie jednego z wątków poruszonych w powieści, dlatego można się spodziewać już niedługo kontynuacji Fashion Victim. Jest to dobra wiadomość, gdyż postać głównej bohaterki jest niezwykle ciekawa i złożona, co dobrze rokuje i być może powstanie cała seria powieści kryminalnych z jej udziałem.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu W.A.B.