Sekrety zwierząt – poznaj je wszystkie

Świat fauny ma przed nami jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Podejrzewam, że wielu z nich nigdy nie poznamy. Jednak część z nich w swojej książce omawia Fleur Daugey. Jakie Sekrety zwierząt poznamy w tej publikacji?

W książce Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj śladami ukrytych jest wiele ciekawostek, które potrafią zaskoczyć każdego, nawet te osoby, które uważają, że mają dużą wiedzę na temat zwierząt. Z uwagi na to, że świat fauny leży w sferze moich zainteresowań, niektóre z przedstawionych tu faktów były mi znane, a inne były dla mnie kompletnym zaskoczeniem jak na przykład informacja dotycząca potwora z Loch Ness. Mimo że istnienia słynnej Nessie nie udało się potwierdzić naukowo, okazuje się, że jest ona wpisana na listę gatunków chronionych.

W tej niewielkiej publikacji znajdziemy fakty dotyczące zwierząt żyjących obecnie, a także tych wymarłych. Jest także wiele informacji o legendach i podaniach dotyczących półmitycznych zwierząt np. jednorożców. Autorka ubogaciła swoją publikację również licznymi cytatami dotyczącymi zwierząt, a także powiedzeniami ludowymi pochodzącymi z różnych części świata.

Książka jest wydana w podobny sposób, jak Sekrety roślin, które ukazały się jakiś czas temu nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krótkie teksty – ciekawostki okraszone są mnóstwem czaro-białych ilustracji, które sprawiają, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Minimalistyczna estetyka tego wydania zachęca do sięgnięcia po tę lekturę.

Dzięki takiej formie, książkę można czytać tak jak się chce – wszystkie ciekawostki po kolei, wybiórczo tylko kilka z nich lub np. od środka czy od końca.

Książka jest dobrym pomysłem na prezent dla osób, które interesują się zwierzętami, a także ich światem. Każdy znajdzie tutaj coś, co na pewno wprawi go w zdumienie.

Mój egzemplarz książki został ozdobiony naklejką przedstawiającą ujmująco uroczą sówkę, co od razu sprawiło, że na mojej twarzy pojawił się szeroki uśmiech, gdyż bardzo lubię wszelkie motywy dekoracyjne z tymi mądrymi ptakami.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.