Gwiaździsta noc Vincenta – historia sztuki dla dzieci

Historia sztuki jest pełna zagadkowych wydarzeń, przepięknych historii i anegdot. Jednak większość publikacji związanych z tym tematem przeznaczona jest dla dorosłych i napisana mało przystępnym językiem. Również niektóre pozycje dla dzieci są przygotowane tak, jakby były kierowane do dorosłego odbiorcy, co powoduje, że mały czytelnik może się szybko zniechęcić do tego rodzaju książek. Jednak Gwiaździsta noc Vincenta … jest inna. To nie książka, to cudowna podróż przez wieki śladem największych znanych artystów i dzieł sztuki, które powinien znać każdy z nas.

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci przeprowadza czytelników przez wszystkie epoki, w których człowiek tworzył wiekopomne dzieła. Zaczynamy od samego początku, czyli od momentu, kiedy człowiek zaczął tworzyć rzeczy, które nie były wyłącznie przedmiotami, jakie są mu niezbędne do codziennej egzystencji. Naszym pierwszym przystankiem są jaskinie zdobione prymitywnymi malowidłami, ostatnim natomiast współczesne galerie sztuki. Po drodze spotykamy też szereg znakomitych postaci, takich jak wspomniany w tytule książki Vincent van Gogh czy Firda Khalo.

Ogromnym atutem tej publikacji jest sposób przekazania informacji dotyczących historii sztuki. Nie jest to suchy „wykład” zawierający daty i metryczki dotyczące dzieł czy ich autorów. Michael Bird w formie gawędy, ciekawej opowieści przedstawia nam historię poszczególnych dzieł sztuki, które zostały opisane w książce. Taki sposób przedstawienia trudnego i wydawać by się mogło nudnego tematu, zachęca do czytania i sięgania po kolejne pozycje związane z tą tematyką. Tak przedstawiona sztuka staje się też nam bliższa, nie jest tylko wytworem obcego człowieka, który żyje w odległym kraju lub tworzył bardzo dawno temu.

Książka jest bogato ilustrowana. Autorka ilustracji – Kate Evans przedstawiła nie tylko dzieła i ich autorów, ale także często scenki, które mogły się naprawdę wydarzyć w czasie, kiedy oni żyli i tworzyli, to również pozwala na przybliżenie małemu czytelnikowi tych osób. Reprodukcje wybranych dzieł uzupełniają oprawę graficzną książki.

Jeśli szukacie pozycji, która pozwoli zainteresować młode pokolenie sztuką, jej historią, ale i tym, jak wyglądało dawniej życie, to Gwiaździsta noc Vincenta … jest bardzo dobrym rozwiązaniem na początek.

Za udostępniony egzemplarz dziękuje Wydawnictwu Nasza Księgarnia.