Grzyby – L. Fabisińska, A. Gwis

Grzyby to jedne z najmniej poznanych organizmów żyjących na ziemi. Do niedawna były zaliczane do królestwa roślin. A teraz wiadomo, że nie są one ani roślinami, ani zwierzętami, chociaż do tych ostatnich nieco im bliżej. Grzyby stanowią osobne królestwo i jednocześnie są to jedne z najstarszych organizmów na ziemi. W książce Grzyby Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia Liliana Fabisińska i Asia Gwis uchylają rąbka tajemnicy związanej z tymi niesamowitymi organizmami.

Chyba każdy z nas miał choć raz w życiu do czynienia z grzybami – w końcu zajadamy się pyszną zupą pieczarkową czy sosem kurkowym. Jednak te grzyby, które jemy to jedynie niewielki procent tych wszystkich, które żyją na ziemi, a nawet w nas samych. Naukowcy szacują, że do tej pory poznaliśmy około 7% wszystkich gatunków grzybów, co pokazuje jak dużo ich musi być na świecie.

W książce Grzyby … poznajemy tajemnice tych właśnie 7% poznanych naukowcom grzybów. W pierwszej kolejności autorki na warsztat wzięły grzyby leśne i tutaj możemy poznać gatunki jadalne, trujące i niejadalne. Dowiemy się także, jakie grzyby są pod ścisłą ochroną, a także skąd wzięły się ich śmieszne czasami nazwy. Warto też zajrzeć na mapę świata znajdującą się w książce – dowiemy się z niej, jakie grzyby są spożywane w poszczególnych krajach i gdzie ich zbieranie jest surowo zakazane.

W książce znajdziemy też informacje o walorach kulinarnych grzybów (jest tu kilka prostych i szybkich przepisów), a także o ich właściwościach leczniczych. Niestety grzyby też mogą wywoływać też poważne choroby, o czym również dowiemy się z tej publikacji.

Książka obfituje w ciekawostki oraz naukowe fakty, które podane są w przyjemny i przystępny sposób, który powoduje, że wciągamy się w ten niesamowity świat grzybów. Dodatkowym urozmaiceniem jest szata graficzna książki przypominająca kolaże stworzone z grafik z dawnych publikacji książkowych. Większość z nich nawiązuje do stylu vintage. To w połączeniu z różnorodnym krojem czcionek tworzy ciekawą całość.

Książka warta uwagi i dobry pomysł na prezent dla małych i nieco większych grzybiarzy.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.