Teatrzyki – Jan Brzechwa

Jan Brzechwa to autor, na którego twórczości wychowało się już kilka pokoleń dzieci. Większość z nas kocha jego wiersze i przygody Pana Kleksa. Nieco mniej znane są opracowane przez niego teatrzyki, które również zachwycają charakterystycznym humorem oraz zaskakują swoimi zakończeniami. Dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia możemy przypomnieć sobie te utwory.

Teatrzyki są ostatnią częścią cyklu Brzechwa dzieciom, który w ostatnim czasie opracowało Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Książka jest zatem utrzymana w takiej samej stylistyce – ma duży format, sztywną oprawę i grube kartki, jest też bogato ilustrowana. A co znajdziemy w jej środku? Dużo doskonałej zabawy, którą zapewniają utwory będące po części wariacjami na temat znanych bajek. Są tutaj też autorskie teatrzyki Jana Brzechwy. Co warto podkreślić, te utwory powstały dość późno, bo w momencie, gdy Brzechwa był już znanym i docenianym pisarzem. Ze wstępu możemy dowiedzieć się, że najprawdopodobniej przygotowywał je, aby zarobić na życie. Dlatego też w niektórych można znaleźć odniesienia do ówczesnej sytuacji politycznej. Zresztą w wielu utworach, które wówczas powstawały, czy to dla dzieci czy to dla dorosłych można znaleźć odniesienia do sytuacji społeczno-politycznej, oczywiście w większości ku chwale ustroju. Jednak przez to utwory Brzechwy nic nie tracą na swojej lekkości i uroku.

Osobiście bardzo lubię Bajki samograjki, które są wierszowanymi wersjami znanych baśni Braci Grimm i Charlesa Perraulta. W tomie znajdują się takie teatrzyki jak Czerwony kapturek czy Jaś i Małgosia. Wersje Brzechwy różnią się od tych klasycznych pełnych mroku i niepokoju. Jak bardzo? Tutaj więcej Wam nie zdradzę, musicie sami się przekonać, co autor wymyślił na zakończenie swoich opowieści.

Nie można zapomnieć, że teatrzyki to gotowe scenariusze. Dzięki temu przy niewielkim nakładzie pracy można przygotować wspaniałe przedstawienie w domu. Można wyciąć proste kukiełki lub przygotować szmaciane lalki i stworzyć wraz z dzieckiem wyjątkowe przedstawienie dla całej rodziny.

Polecam też zapoznanie się ze wstępem do tego tomu przygotowanym przez Grzegorza Leszczyńskiego, z którego można dowiedzieć się więcej na temat okoliczności powstania teatrzyków Jana Brzechwy.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.