Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

niezwykłe kobietyO każdej z tych kobiet mogłaby powstać osobna księga. Ich dokonania zapisały się wyraźnie na kartach polskiej, a nawet światowej historii. Część z nich wywyższana jest na piedestałach do dziś. O części z nich na chwilę zapomniano – poznajcie Niezwykłe kobiety drugiej rzeczypospolitej autorstwa Jerzego Chociłowskiego.

Okres II Rzeczypospolitej to wyjątkowy czas w historii Polski. Rodząca się na nowo państwowość dała kobietom prawa wyborcze, ale też stworzyła wiele absurdów. Kobiety, mimo że mogły głosować miały znacznie utrudnioną drogę zawodową, szczególnie jeśli miały aspiracje artystyczne, naukowe czy polityczne. Jednak mimo tak ciężkich dla płci pięknej (ale nie słabej) zaczęły pojawiać się silne jednostki, które udowodniły, że kobieta dużo może i się tego nie wstydzi.

Autor w swojej książce przedstawia sylwetki najbardziej znanych Polek okresu od 1918 do 1945 roku. Wśród postaci, które nam przedstawia znajdują się między innymi Zofia Stryjeńska, Maja Berezowska, Maria Curie-Skłodowska, Zula Pogorzelska, Jadwiga Beck czy Zofia Kossak. Są tu przedstawione sylwetki kobiet nauki, sztuki, literatury i polityki. Każda z nich zasługuje na uznanie. Każda z nich inspiruje do dziś…

W sumie w książce przedstawionych jest 30 sylwetek niezwykłych kobiet. Każdy rozdział to krótkie przytoczenie najważniejszych zdarzeń z życia prywatnego i zawodowego bohaterki. Książkę czyta się dzięki temu przyjemnie. Mam wrażenie, że autor jest dobrym gawędziarzem, gdyż doskonale utrzymuje zaciekawienie czytelnika, nie nuży go i pozostawia także miejsce na własne poszukiwania.

Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej z racji ilości bohaterek i objętości, to książka zdecydowanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym okresem naszej historii. Osoby, które głębiej siedzą w temacie, mogą czuć niedosyt pod względem informacji. Jednak forma, w jakiej przedstawione zostały te niezwykłe kobiety i język książki są bardzo przyjemne i nawet osoby z większą wiedzą historyczną z przyjemnością zatopią się w lekturze. Co więcej, uważam, że tę książkę powinna przeczytać każda współczesna kobieta.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Business and Culture.