Marlena Błękitny anioł w garniturze

błękitny anioł w garniturzeMarlene Detrich to postać kultowa. Aktorka, która przeszła długą drogę, by na stałe zapisać się w annałach dotyczących kinematografii, a także stać się ikoną mody. Była kobieta, która intrygowała swoją urodą i zachwycała grą aktorską, wzbudzała zaciekawienie wielu adoratorów i budziła kontrowersję swoimi poglądami (w macierzystym kraju) oraz swoim życiem prywatnym. Niedawno nakładem wydawnictwa Harper Collins Polska ukazała się fabularyzowana biografia Marlene Dietrich – Marlena – Błękitny anioł w garniturze, która przedstawia początkowe lata rozwoju kariery tej niezwykłej kobiety.

Największe lata świetności kariery aktorskiej Marlene Dietrich to lata trzydzieste i początek czterdziestych ubiegłego wieku. Christopher W. Gortner w swojej książce przedstawia nam jednak i wcześniejsze lata życia aktorki. Możemy śledzić jej losy od momentu, kiedy z zahukanego podlotka zaczęła przekształcać się w świadomą siebie kobietę. Akcja powieści kończy się u schyłku czwartek dekady XX wieku.

Powieść Marlena – Błękitny anioł w garniturze jest napisana cudownie prostym, ale zarazem barwnym językiem, co powoduje, że jej czytanie jest bardzo przyjemne. Losy Marlene i jej charakter są przez to bardziej uwydatnione. Jej przemiana bardziej wyrazista. Dzięki temu, że autor wybrał beletryzowaną biografię możemy też w tle odnaleźć najważniejsze wydarzenia historii Niemiec i co za tym idzie, również Europy. Ciekawie przedstawiona została także droga do sławy Marlene. Jej początki były bardzo trudne i aktorka musiała wykazać się bardzo dużym samozaparciem, by osiągnąć w końcu spektakularny sukces. Początkowo chciała zostać skrzypaczką, jednak okazało się, że nie ma aż tak dużego talentu, by zostać solistką, z czasem swoje zainteresowania skierowała ku zupełnie innej drodze i to okazało się dobrym wyborem…

Marlene Dietrich to postać nietuzinkowa, przede wszystkim ze względu na swój charakter i postawę w czasie II wojny światowej. Kiedy wszyscy ślepo podążali za Hitlerem, ona odmówiła grania w filmach kręconych na jego zlecenie i wspierała amerykańskich żołnierzy, przez co stała się persona non grata w swoim kraju.

Warto zapoznać się z jej historią, tym bardziej że autor przedstawia ją w bardzo ciekawy sposób. Książka Marlena Błękitny anioł w garniturze to też dobra propozycja dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z biografiami, ale obawiają się, że te przygotowywane w tradycyjnej formie nie zaciekawią ich i będą zbyt formalne.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins Polska.