Łabędzie z Piątej Alei – Melanie Benjamin

łabędzie z piątej aleiNowy Jork. Lata 50. ubiegłego wieku. Jest to najlepszy czas dla nowojorskiej socjety – wielkie bale i „skromne” rauty, jakich już dzisiaj nie uświadczymy. Blichtr i przepych konkurował z tajemnicami i skrywaniem swoich skaz – dla jednych były to ukryte „rysy” na ciele lub duszy, dla innych pochodzenie, którego powszechnie nie akceptowano. Jest to czas, gdy o prawdziwą i szczerą przyjaźń było bardzo trudno. Przekonały się o tym bohaterki książki Łabędzie z Piątej Alei, której fabuła osnuta została wokół prawdziwych wydarzeń związanych z publikacją fragmentu powieści Trumana Capote.

Truman Capote najbardziej znany jest ze swoich dwóch powieści – Z zimną krwią, która stanowiła pewnego rodzaju rewolucje w świecie literackim oraz ze Śniadania u Tiffany’ego. Jednak w latach 50. ubiegłego wieku był znany z przyjaźni z kobietami z nowojorskiej socjety. Do grona jego „łabędzi” należały kobiety, których mężowe zajmowali najwyższe stanowiska w koncernach medialnych i światowych przedsiębiorstwach – krótko mówiąc najlepsi z najlepszych. Była wśród nich między innymi Lee Rawidzill (żona potomka polskiej szlachty). Jednak największa zażyłość łączyła Trumana z Barbarą „Babe” Paley.

Łabędzie z Piątej Alei skupiają się właśnie na okresie przyjaźni Trumana i Paley. Jesteśmy świadkami intymnych zwierzeń obojga młodych ludzi zagubionych w swoim życiu, szukających kogoś, kto ich zrozumie i nie będzie zadawał zbędnych pytań. Kogoś przed kim mogą się otworzyć. Oboje obnażają przed sobą swoje tajemnice, w nadziei, że nikt nigdy ich nie pozna. Truman, mimo że był homoseksualistą, brylował w damskim towarzystwie i zawsze był na bieżąco ze wszystkimi, świeżymi ploteczkami. Pisząc swoją powieść Wsłuchane modlitwy, postanowił wykorzystać swoją wiedzę. Mimo że nie mówił wprost, o kim pisze, w towarzystwie zawrzało. To na zawsze przekreśliło przyjaźń Trumana z „Babe”.

Książka Łabędzie z Piątej Alei z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom Śniadania u Tiffany’ego i atmosfery tej książki. Jest to też dobra lektura dla osób, które interesują się tym okresem w historii Stanów Zjednoczonych, gdyż dobrze jest tu przedstawione tło społeczne tamtego okresu. Trzeba jednak pamiętać, że autorka skupia się głównie na życiu socjety. Każdy, kto sięgnie po tę powieść, pozna kilka gorących ploteczek ze świata show-biznesu tamtych lat.

Akcja powieści toczy się powoli, jednak czyta się książkę przyjemnie. Dialogi są ciekawe, a i opisy nie przeszkadzają w odbiorze czytanych treści. Jest to dobra lektura na coraz dłuższe jesienne wieczory.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu W.A.B.