Mały Polak we Włoszech – Edyta Gawryś

Historia Polski i Włoch przeplata się kilkukrotnie na przestrzeni wieków – wystarczy wspomnieć o tym, że mieliśmy pochodzącą z Włoch królową Bonę, wielu naszych wybitnych naukowców pobierało nauki na najlepszych włoskich uniwersytetach, no i nasz hymn został utworzony właśnie na tamtejszych ziemiach. Oczywiście to nie wszystkie związki polsko-włoskie. O wielu śladach Polaków we Włoszech można przeczytać w niewielkiej, bardzo niepozornej książeczce autorstwa Edyty Gawryś – Mały Polak we Włoszech. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po polonikach.

Autorka zabiera nas tym razem w podróż do Włoch śladami poloników. Czym są poloniki? Tak ogólnie nazywa się dokumenty, przedmioty lub miejsca pochodzenia polskiego lub związane tematycznie z Polską, najczęściej znajdujące się poza granicami kraju – w przypadku tej książki, we Włoszech.

Po polonikach znajdujących się we Włoszech młodego czytelnika oprowadzają Julka i Janek – dwunastoletni bliźniacy. Wraz z nimi mamy okazję zajrzeć do Muzeum Watykańskiego, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat Bitwy pod Wiedniem i pamiątek po niej. Sporo miejsca poświęcone jest twórcom polskiego hymnu narodowego, czyli Mazurka Dąbrowskiego. Jednak najwięcej miejsca zajmują kwestie związane z historią dwóch największych wojen ubiegłego wieku. Na końcu odwiedzamy również włoskie uniwersytety, na których studiowali między innymi Jan Kochanowski czy Mikołaj Kopernik.

W książce znajdują się też zadania dla czytelników, które pozwolą na rozwinięcie wiedzy ukazanej w publikacji oraz zaciekawienie tematem.

Mały Polak we Włoszech to ciekawa propozycja, która pozwoli zaciekawić młodych ludzi historią Polski i dziejami Polaków poza granicami naszego kraju. Z uwagi na niewielkie rozmiary książki są tu opisane jedynie najważniejsze miejsca dla historii Polski. Jednak publikacja ta daje podstawy do dalszych poszukiwań i kolejnych spotkań z niesamowitymi dziejami Polaków mniej lub bardziej związanych z Italią.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Ekwita.