Lato – Tove Jansson

Tove Jansson podbiła serca czytelników na całym świecie, kiedy stworzyła sympatyczne trolle – Muminki i cały ich świat. Jednak „mama Muminków” pisała również powieści dla dorosłych. Jednym z przykładów jest Lato, które ponownie zostało wydane w Polsce w lipcu tego roku.

Lato to z pozoru prosta historia o rodzinie i jej wakacjach na jednej z malowniczych, choć nieco surowych fińskich wysp. Akcja powieści skupia się na relacjach babci i wnuczki, które razem spędzają większość czasu, ale jest i ojciec. Pojawiający się sporadycznie, ale jednocześnie stanowiący ostoję dla całej rodziny. W czasie codziennych zabaw i wycieczek po wyspie babcia i wnuczka rozmawiają o sprawach ważkich, co sprawia, że ta niepozorna książka nabiera zupełnie nowej wartości. Rozmawiają o wszystkim – o tęsknocie, miłości, wierze, Bogu i śmierci… o tym, co jest istotne dla każdego z nas. Rozmowy są proste, bo o rzeczach ważnych najlepiej mówić w prostych, nieskomplikowanych słowach. W rozmowach tych nie ma podziału, każdy rozmówca jest tak samo ważny, a dodatkowo można zaobserwować też inteligencję małego dziecka i to, jak trudno je zbyć czy oszukać, nawet dla żartu.

Z opowieści tej bije ogromna melancholia. Jest to książka, której warto poświęcić więcej czasu. Usiąść z nią, kiedy ma się wokół siebie ciszę i spokój, by w pełni docenić jej walory. Jest to książka, która jak podejrzewam, za każdym kolejnym przeczytaniem mogłaby odsłonić czytelnikowi swoje nowe tajemnice – zależnie od tego, w jakim wieku ją czytamy i na którym z życiowych zakrętów aktualnie się znajdujemy.

Lato zachwyca prostym językiem, charakterystycznym dla książek Tove Jansson. To wydanie zostało również okraszone ilustracjami autorstwa „mamy Muminków”, co sprawia, że szatą graficzną ta publikacja bardzo przypomina opowieści z Doliny Muminków, jednak nie ma z nimi wiele wspólnego, jeśli chodzi o samą treść.

lato

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.