Kto pocieszy Maciupka? – Tove Jansson

kto pocieszy maciupkaKsiążki Tove Jansson mają w sobie pewną magię, która porywa zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na palcach jednej ręki można z pewnością policzyć osoby, które by nigdy nie słyszały o Muminkach. To właśnie w świecie Muminków rozgrywa się akcja opowieści Kto pocieszy Maciupka?, która właśnie została wznowiona nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Maciupek to malutki troll, który żyje z dala od wszystkich, gdyż wszystkiego się boi i obawia się pokazać innym. Jednocześnie chciałby, aby ktoś go pocieszył, przytulił i chwile z nim pobył. Dlatego postanawia opuścić swój dom, jednak jego stare przyzwyczajenia dają cały czas o sobie znać – kiedy spotyka na swojej drodze Finifionki, Homki czy Paszczaki, omija ich z daleka. Ale pewnego dnia okazuje się, że może być ktoś, kto jeszcze bardziej niż Maciupek potrzebuje pocieszenia, chwili z przyjacielem, kimś, kto po porostu będzie. Co w tej sytuacji zrobi Maciupek? Czy zrozumie, co robił źle i pomoże małej istocie w potrzebie?

Tove Janssen tak pięknie i prosto opowiada o rzeczach ważnych dla każdego z nas. Tym razem opowieść skupia się na relacjach międzyludzkich, które przedstawione zostały za pomocą baśniowych postaci, jakie znamy z jej opowieści o Muminkach. Mały Maciupek martwi się, że nie ma go kto pocieszyć, ale jednocześnie sam stroni od innych, bo i się ich, przez co jest niewidoczny dla ich oczu. Z nami jest podobnie – często chcemy, aby w naszym życiu coś się zmieniło. Jednak boimy się sami zrobić krok naprzód, zaryzykować i wyjść z określonych schematów, aby te upragnione zmiany w naszym życiu faktycznie nastąpiły. Często dopiero pod wpływem impulsu, kiedy znajdzie się ktoś inny w podobnej do nas sytuacji dostrzegamy to, czego wcześniej nie widzieliśmy…

Pisząc o książce, nie można nie wspomnieć o ilustracjach. Nakreślone ręką autorki postaci ożyły dzięki intensywnym kolorom, dodając całej opowieści nowego, wyjątkowego klimatu.

Jest to opowieść dla dzieci i dla dorosłych – jednym i drugim przyniesie wiele przyjemności i pozwoli zrozumieć wiele kwestii.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.