Ortografia twardy orzech, ale każdy zgryźć go może

ortografia twardy orzech ale każdy zgryźć go możeJęzyk polski jest zaliczany do jednych z najtrudniejszych języków do nauczenia się na świecie. Nic dziwnego – w końcu zasady naszej rodzimej pisowni mogą wykończyć nie jednego Polaka, o obcokrajowcach nie wspominając. Wszystkie te wymiany „ó” na „o”, „ż” na „g”, a także wiele innych… Jak okiełznać te wszystkie zasady i wyjątki od nich? Z pomocą może przyjść tutaj książeczka o dość niepozornym wyglądzie, ale bogatym wnętrzu – Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może.

Książka jest częścią serii edukacyjnych publikacji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Tym razem na tapet poszła ortografia, której zasady zostały zamknięte w formie zabawnych wierszyków, które są lekkie i szybko wpadają w ucho. Dzięki takiej formie „sucha” teoria nabiera życia i o wiele łatwiej jest przyswoić sobie zasady pisowni wyrazów z problematycznymi literami.

Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może została podzielona na rozdziały. Każdemu z nich „patronuje” inna litera. W rozdziale przedstawione są podstawowe reguły rządzące pisownią danych liter, pokazane są też słowa, które nie mieszczą się w regułach, a na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie pozwalające na usystematyzowanie wiedzy.

W książce nie zabrakło również zadań dla młodych czytelników – trzeba między innymi uzupełniać litery w lukach, ale i całe wyrazy. Takie zadania pozwalają na utrwalenie zasad opisanych w wierszykach.

Całość została okraszona cudownymi ilustracjami autorstwa Oli Krzanowskiej, której kreskę można było poznać przy okazji innych publikacji Wydawnictwa, między innymi w książki Jak się nie bać gramatyki?, o której pisałam jakiś czas temu.

Jak możemy przeczytać na tylnej okładce – nasz język to wielka przygoda, od siebie dodam, że niezwykle piękna przygoda, o ile potrafimy z tego języka odpowiednio korzystać. Autorka porównuje też nasz język do gry – i tu, i tu trzeba znać zasady – bo bez nich nie da rady!

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.