Kopciuszek, Królewna Śnieżka u Krasnoludków – Gabriela Mistral

O książkach autorstwa Gabrieli Mistral miałam już okazję pisać jakiś czas temu. Tym razem Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało kolejne dwie bajki, których wydanie zaskakuje nie tylko oprawą graficzną, ale i treścią…

Baśnie o Królewnie Śnieżce i Kopciuszku zna każde dziecko. Szczególnie ślinie te dwie opowieści działają na wyobraźnię małych dziewczynek, które później tak jak Kopciuszek marzą o idealnym księciu z bajki (ale to temat na inny wpis ;)).

Czym wyróżniają się utwory, które przygotowała Gabriela Mistral? Przede wszystkim nawiązaniem do klasycznych wersji baśni przygotowanych przez Charlesa Perraulta czy braci Grimm. Nie ma tutaj przesłodzenia, jakie możemy spotkać w dzisiejszych wersjach tych klasycznych opowieści dla dzieci. Co istotne, wprawne oko czytelnika wychwyci również kilka nawiązań do kultury południowoamerykańskiej, co dodaje utworom Mistral wyjątkowego charakteru i nietypowej atmosfery. Szczególnie ciekawe są porównania np. że Kopciuszek śmiga niczym locha, na co uwagę zwraca Manuel Peña Muñoz – autor omówienia obu baśni.

Królewna Śnieżka u krasnoludków to w wersji Mistral wierszowana opowieść o pierwszym spotkaniu krasnoludków z królewną, która ściśle nawiązuje do tego, jak opowieść pisali bracia Grimm.

W obu opowieściach Gabriela Mistral używa plastycznego, niezwykle poetyckiego języka. Jak wspomniałam, nie ma tutaj przesłodzenia. Jednak mam wrażenie, że dzięki temu zabiegowi lepiej oddziałują one na wyobraźnię.

Nietypowy charakter utworów podkreślają również ilustracje w wykonaniu Carlesa Ballestrosa (Królewna Śnieżka u krasnoludków) Bernadity Odeja (Kopciuszek).

Za udostępnione egzemplarze dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.