Jak to działa? Zwierzęta – Nikola Kucharska

Klara to mała dziewczynka, która bardzo kocha zwierzęta. Pewnego dnia, gdy dorośnie, chciałby zostać kimś, kogo praca wiąże się z przebywaniem ze zwierzętami i pomocą im. Do wyboru ma wiele zawodów – weterynarz, zootechnik, biolog, leśniczy… Jednak zanim podejmie tak ważną decyzję, wysłuchuje opowieści swojego dziadka, który z wielką cierpliwością opowiada na jej pytania. To właśnie na opowieściach dziadka Klary opiera się książka Jak to działa? Zwierzęta autorstwa Nikoli Kucharskiej.

Na początku książki poznajemy Klarę, jej młodszego brata, dziadka rezolutnych dzieci oraz całą menażerię zwierząt, które mieszkają w ich domu. Jest to wprowadzenie do pierwszej części publikacji – zwierzęta domowe. W tej części poznamy między innymi, jak „działają” psy, koty i chomiki. W kolejnych częściach pokazane jest jak „działają” zwierzęta żyjące na wsi, w lesie oraz w parkach.

Wydawać by się mogło, że jest to kolejna publikacja, jakich jest pełno w księgarniach. Jednak tę książkę na tle innych wyróżniają przede wszystkim ilustracje przygotowane przez Nikolę Kucharską. Jej charakterystyczna kreska już dawno podbiła moje serce. A dodatkowo ta książka ma bardzo nietypowy charakter. Z przymrużeniem oka pokazuje nie tylko, jak i gdzie żyją zwierzęta, ale i co mają w środku. Mimo lekkiej i humorystycznej formy publikacja ta niesie ze sobą bardzo dużą wartość merytoryczną dla najmłodszych czytelników. Dzięki takiej formie przekazania wiedzy, każde dziecko z chęcią sięgnie po tę książkę i być może będzie chciało wiedzieć jeszcze więcej na temat zwierząt i środowiska, w jakim żyją.

Na końcu książki zostały przedstawione w ciekawy sposób sylwetki inspirujących osób, które zasłynęły w świecie ze swojego zamiłowania do przyrody – naukowców i propagatorów wiedzy o zwierzętach (np. sir Davida Attenborough, Jane Goodal czy Karola Linneusza). Autorka przedstawiła też najpopularniejsze zawody, w których ma się styczność ze zwierzętami np. zootechnika, zoopsychologa, zoologa czy lekarza weterynarii.

Książka gwarantuje dużo zabawy i wartościowe treści, które zainteresują nie tylko najmłodszych czytelników, ale i ich rodziców.

Za udostępniony egzemplarz książki Jak to działa? Zwierzęta dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.