Czajnikowy.pl Dobra herbata – Rafał Przybylok

O dobrej herbacie można rozprawiać godzinami. I właśnie to, w niepowtarzalnym stylu, robi Rafał Przybylok na kanale czajnikowy.pl. Na ten kanał na Youtube trafiłam przez przypadek, oczywiście szukałam informacji o herbacie… Styl tych krótkich, acz treściwych filmików bardzo przypadł mi do gustu, dlatego, kiedy pojawiła się możliwość przeczytania książki Czajnikowy.pl Dobra herbata, sięgnęłam po nią bez wahania.

Rafał Przybylok w swojej książce zabiera nas w niesamowitą podróż do świata herbaty – podróżujemy zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. W dużym skrócie poznajemy historię herbaty. Dlaczego w skrócie? Przecież tradycja picia herbaty ma kilka tysięcy lat, więc gdyby ktoś chciał przedstawić ją szczegółowo, to musiałoby powstać dzieło składające się z kilku opasłych tomisk.

Jednak autor nie skupia się na suchych faktach, przybliża nam najważniejsze zagadnienia związane z historią picia herbaty, ale swoją opowieść przerywa różnymi dygresjami – ciekawostkami, które, jak podejrzewam, zaskoczą niejedną osobę, nawet uważającą się za znawcę herbaty. Jedną z ciekawszych dygresji, według mnie, jest ta o zbieraniu herbaty, ale nie zdradzę Wam dlaczego – jeśli sięgniecie po książkę, na pewno będziecie zaskoczeni.

W kolejnych rozdziałach odbywamy podróż po całym świecie i możemy „zasmakować” herbat zaparzanych na sposób chiński, turecki, japoński, irański, tajski czy rosyjski… Dostajemy też porządną dawkę wiedzy teoretycznej na temat sposobów zaparzania poszczególnych rodzajów herbat. Na końcu książki znajduje się rozdział dla osób, które chciałyby wykorzystać herbatę w bardziej nietypowy sposób. Jak? Autor podpowiada na przykład, zrobić herbaciane kosmetyki do ciała czy pochłaniacze zapachów.

czajnikowy.pl

Oczywiście nie obeszło się bez inspirujących przepisów np. na modną ostatnio bubble tea czy efektowną herbatę zaparzaną na sposób hiszpański.

Czajnikowy.pl Dobra herbata to książka wypełniona cudowną mieszanką legend, praktycznych informacji i przepisów, przypomina to mieszankę najwyższej jakości herbat, których smak i aromat można wręcz wyczuć w czasie czytania tej pozycji. Dodatkowo piękna oprawa graficzna (patrząc na cudowne zdjęcia, aż chce się samemu zasiąść i przygotować aromatyczny napar) i albumowe wydanie, sprawiają, że ta książka jest doskonałym pomysłem na prezent dla osób lubujących się w piciu herbaty…

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.