Wędrowne ptaki – Michael Roher

W ilu słowach wyjaśniłbyś, czym jest tolerancja? Ile stron by zajęła stworzone przez Ciebie opowieść, która wyjaśniłaby dziecku, czym jest tolerancja, inność, migracja? Wędrowne ptaki Michaela Rohera ma zaledwie 32 strony… aż 32 dwie strony, na których przepięknie została opowiedziana historia wyjątkowej przyjaźni…

Łukasz wyczekuje przybycia wędrownych ptaków. Zawsze, kiedy zawitają do miasta, przynoszą ze sobą muzykę, śpiew i wiele radości, ale cały czas pozostają obcy i inni… W tym roku Łukasz zaprzyjaźnia się z dziewczynką – Paulinką, która jest wędrownym ptakiem. Poznaje lepiej jej język, zwyczaje i rodzinę. Kiedy przychodzi jesień, okazuje się, że wędrowne ptaki muszą odlecieć na południe. Czy uda się tym razem coś zmienić, czy znajdzie się miejsce w mieście dla wędrownych ptaków?

Książka Wędrowne ptaki to propozycja dla dzieci w wieku 5+, którym już nieco łatwiej będzie zrozumieć analogię pomiędzy wędrownymi ptakami a ludźmi, którzy są odmienni od nas samych lub pochodzą z innych regionów świata i szukają schronienia i swojego miejsca na ziemi w naszej okolicy. Jak wspomniałam na wstępie, ta historia jest bardzo krótka, jednak napisana w taki sposób, że niesie ze sobą wiele treści. Przeczytanie tej książki razem z dzieckiem to doskonała okazja do rozpoczęcia rozmowy o tolerancji i przyjaźni, ale i o tematach takich jak emigracja czy imigracja, o których dzieci coraz częściej mogą usłyszeć w rozmowach dorosłych. Jednak zanim zasiądziemy do czytania tej książki dziecku, warto przeczytać ją samodzielnie, przemyśleć, co chcielibyśmy powiedzieć swojej pociesze po lekturze, zastanowić się nad możliwymi pytaniami i odpowiedziami na nie. Temat odmienności, obcych i tolerancji nie jest łatwy, dlatego warto sięgać po tego rodzaju publikacje, gdy chcemy o tych kwestiach porozmawiać z małym dzieckiem.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i s-ka.