Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi – Gill Hasson

jak radzić sobie z trudnymi ludźmiZapewne każdy z nas, choć raz na swojej drodze spotkał człowieka, z którym nie mógł się porozumieć, co więcej człowiek ten negatywnie na nas oddziaływał i burzył nasz wewnętrzny spokój. Z takimi ludźmi trudno się rozmawia, nie mówiąc już o dojściu do porozumienia, czy chociażby osiągnięciu wymuszonego kompromisu. Książka Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi podpowiada, w jaki sposób rozwiązać problem „trudnych” osób.

Książka Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi to propozycja skierowane przede wszystkim do osób, które są w trudnych relacjach interpersonalnych. Jednak według mnie, w wolnej chwili każdy może po nią sięgnąć, gdyż opisuje ona sposoby porozumiewania się z ludźmi, które sprawdzą się np. w sytuacjach stresowych. Autor opisuje wiele technik interpersonalnych, które pozwolą nie tylko na łatwiejszy przebieg rozmowy, ale też na poprowadzenie jej w taki sposób, aby uzyskać satysfakcjonujący nas rezultat lub chociaż na przedstawienie bez ustępowania swoich racji.

W książce znajdziemy też porady, jak rozpoznać konkretne typy „trudnych osobowości” i przykłady sytuacji oraz rozmów dostosowanych do omawianych osób. Praktycznie przy każdym zagadnieniu przedstawione zostały przykładowe scenariusze, które ułatwiają zrozumienie tego, jak zastosować porady umieszczone w książce.

Dodatkową zaletą jest przejrzysty układ oraz wyróżnienie najważniejszych kwestii. Warto pamiętać, że niektóre informacje zawarte w książce możemy znać, chociażby te o odczytywaniu sygnałów niewerbalnych i ich odpowiedniej interpretacji, bo przecież nasze gesty mogą oznaczać najróżniejsze emocje…

Przekornie można zadać sobie pytanie, czy techniki przedstawione w książce zawsze zadziałają. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo dużo zależy od nas samych, czy będziemy mieli siłę stawić czoła naszym „trudnym” przeciwnikom i do jakiego typu osób można zaliczyć oponenta. Okazuje się bowiem, że są typy ludzi, z którymi mimo najszczerszych chęci i stosowania różnych technik interpersonalnych, nigdy nie dojdziemy do porozumienia. W książce poruszona jest również ta kwestia. Autorka omawia również kwestie związane z osobami „niemożliwymi” – wymienia ich rodzaje i podpowiada, jak się zachować, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Najczęściej trzeba się wycofać z takiej relacji. I z tej publikacji możemy się dowiedzieć, jak to zrobić przy jak najmniejszym uszczerbku dla poczucia własnej wartości i tego, że postępujemy słusznie.

Dużym urozmaiceniem całej publikacji są cytaty tematycznie powiązane z zagadnieniami poruszanymi przez autorkę. Jednym z moich ulubionych jest ten: Nie bój się własnych lęków. One nie są po to, by cię przerażać. One są tu po to, żeby ci uświadomić, że gra jest warta świeczki. C. JoyBell C.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.