Matematyczna pizza – Anna Ludwicka

matematyczna pizzaCzy matematyka może być rozrywkowa? Ciekawa i pasjonująca? Książka Matematyczna pizza pokazuje zupełnie inne oblicze matematyki, niż to, jakie pokazują nam nauczyciele na lekcjach. Ta publikacja pokazuje, że matematyka może być pasjonująca i w dodatku bardzo łatwo poznać zasady rządzące np. geometrią czy zasadami podziału oraz losowości…

Przyswojenie zasad matematyki nigdy nie było moją mocną stroną. Podejrzewam, że wiele osób ma również problemy ze zrozumieniem niektórych zagadnień matematycznych, które z reguły są przekazywane w formie suchych formułek, które niewiele mówią osobie, jaka ma z nimi do czynienia po raz pierwszy. W książce Matematyczna pizza nie znajdziemy suchej teorii. Tu matematyka przedstawione jest zupełnie inaczej – oczywiście autorka podaje najważniejsze teorie, jednak robi to w niezwykle przystępny sposób, a to jak wypowiada się, zachęca do wykonywania przygotowanych przez nią zadań.

A co takiego będziemy musieli zrobić? Między innymi podzielić pizzę tak, aby każdy dostał tyle samo, przejść przez kartkę, albo sprawdzić czy przypadkiem myszy nie dorwały się do sera…

Z książki dowiemy się też kilku ciekawostek o największych matematykach, którzy przyczynili się do rozwoju tej dziedziny nauki.

Mnie taka forma przedstawienia matematyki i jej teorii przekonuje w 100%. Zagadnienia tu przedstawione mają różny poziom trudności, jednak każde z nich potrafi zaciekawić, a przygotowany przez autorkę opis oraz zadania sprawiają, że bardzo łatwo jest wszystko zrozumieć.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.