Córeczka – Anna Snoekstra

córeczkaKażdy z nas chociaż raz marzył o tym, by stać się kimś innym, ale jak mówi jedno z porzekadeł – uważaj o czym marzysz, bo Twoje marzenie może się spełnić… To jest właśnie przejęcie czyjegoś życia jest głównym motywem powieści Córeczka Anny Snoekstra.

Młoda dziewczyna zostaje przyłapana na kradzieży. Jest posiniaczona, wychudzona i pełna desperacji. Nie chce trafić do areszt, bo wtedy może wyjść na jaw, że jest poszukiwana za oszustwa z użyciem kart kredytowych. Kiedy do sklepu, w którym kradła przyjeżdża policja w ostatniej chwili wymyśla podstępny plan. Podaje się za zaginioną ponad 10 lat temu Rebekę Winter. Policjanci od razu powiadamiają rodziców dziewczyny i ta już jako „Rebeca” powraca na łono rodziny. I tutaj zaczyna się dziać coś dziwnego. Niby wszyscy się cieszą, że dawno zaginiona córka i siostra wróciła, ale jednocześnie coś niepokoi. Początkowo są to tylko niuanse, wycofanie ojca, zbyt gwałtowne reakcje matki na niektóre gesty i słowa, a także dystans braci. Jednak z czasem, gdy zaczyna „wchodzić” w życie Rebeki, zaczyna się zastanawiać, czy dobrze zrobiła podając się za zaginioną…

Córeczka to debiutancka powieść australijskiej autorki. Jest to historia, którą czyta się przyjemnie i szybko. Snoekstra miała ciekawy pomysł na fabułę i dość dobrze go wykorzystała. Główna bohaterka to dziewczyna, którą z jednej strony można potępić za cwaniactwo, kradzieże i butne zachowanie. Z drugiej zaś z zaciekawieniem śledzimy jej losy, jesteśmy ciekawi, co też odkryje w rodzinie Wintersów i czy postąpi właściwie…Z biegiem wydarzeń możemy również zaobserwować, jak wpłynęły one na podejście do życia dziewczyny.

Tak jak wspomniałam, książkę czyta się dobrze i szybko. Jednak zabrakło mi w niej trochę więcej napięcia. Do pewnego momentu akcja powieści toczy się dość jednostajnie i zbyt powoli dowiadujemy się kolejnych rzeczy, które uchylają kolejnych rąbków tajemniczych wydarzeń sprzed 10 lat. To sprawia, że czytając czuje się pewien niedosyt. Bardzo dużym plusem tej historii jest zakończenie dość zaskakujące i z mocnym przytupem.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins Polska.