Ukryte działania – Margot Lee Shetterly

O ukryte działaniasytuacji Afroamerykanów powiedziano już wiele. Kwestie społeczne dotyczące traktowania czarnoskórych obywateli przed i po zniesieniu niewolnictwa poruszane były przez naukowców, ale i twórców popkultury. Wystarczy wspomnieć takie pozycje jak Czas zabijania czy Missisipi w ogniu, a nawet Służące, by się przekonać, że problem segregacji rasowej i dyskryminacji Afroamerykanów nie minął wraz ze zniesieniem niewolnictwa. Cały czas ukazują się też nowe publikacje, które przypominają, jak wiele kryją tajemnice historii. Przykładem takiej książki jest jedna z najnowszych propozycji Wydawnictwa Harper Collins – Ukryte działania autorstwa Margot Lee Shetterly.

Ukryte działania to opowieść o wyjątkowych kobietach – Afroamerykankach, które zostały zatrudnione w NACA (instytucji, która była poprzednikiem obecnej NASA), gdzie były odpowiedzialne za dokonywanie obliczeń pozwalających na realizację amerykańskiego snu dotyczącego podboju kosmosu, a także przewagę w wyścigu ze Związkiem Radzieckim, gdzie liczyły się najdrobniejsze niuanse… Świat, w którym znalazły się te kobiety był zdominowany w głównej mierze przez białych mężczyzn. Nawet białe kobiety były rzadkim widokiem, a Afroamerykanie mogli jedynie pracować jako obsługa sprzątająca czy wydająca posiłki…

Bohaterki Ukrytych działań musiały stawić czoła wielu przeciwnościom – od niechęci innych, poprzez segregację rasową, aż po nierówne traktowanie, jeśli chodzi o wynagrodzenie ich pracy. Były cichymi bohaterkami swoich czasów.

Autorka w swojej książce skupia się na losach czterech kobiet – Dorothy Voughan, Mary Jackson, Katerine Johnson i Christine Daren. Jednak też doskonale obrazuje szerokie tło społeczno-historyczne. Sięgając po tę publikację trzeba pamiętać, że nie jest to fabularyzowana opowieść historyczna, jakie obecnie są bardzo popularne. Jest to książka, która została opracowana po wcześniejszych długotrwałych badaniach, poszukiwaniach i rozmowach z bohaterami tamtejszych wydarzeń.

Książki takie jak Ukryte działania, mimo że mogą być trudne w odbiorze są niezwykle wartościowymi publikacjami. Warto po nie sięgać, nie tylko wtedy, gdy interesuje nas dany temat, gdyż poruszane są tutaj kwestie dotyczą nie tylko pracy dla NACA czy później NASA, ale także szacunku dla drugiego człowieka i jego pracy, niezależnie od tego kim jest.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins