Mity greckie dla dzieci w obrazkach – Nikola Kucharska

Niedawno miałam okazję pisać o wydaniu mitologii greckiej opracowanej specjalnie dla dzieci. Książka skradła moje czytelnicze i matczyne serce w stu procentach, gdyż uwielbiam takie propozycje. Tym razem również Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało dla najmłodszych kolejną wersję najważniejszych mitów greckich. Do książki Mity greckie dla dzieci w obrazkach swoją kreskę „przyłożyła” znana z takich publikacji jak Co robią koty? Nikola Kucharska.

Jak zapewne wiecie, mity greckie są dość brutalnymi opowieściami i trudno je przełożyć na język dziecka bez utraty najważniejszych treści. A może by tak przekazać je w formie obrazkowej? Tak właśnie zrobiły autorki książki Mity greckie dla dzieci w obrazkach – Nikola Kucharska, autorka ilustracji i tekstów w dymkach oraz Joanna Kończak, która przygotowała streszczenia mitów.

W publikacji na tapet poszły najważniejsze dla starożytnych Greków mity – o stworzeniu świata, o Prometeuszu, Demeter i Korze, Puszcze Pandory, Detalu i Ikarze oraz o dzielnym Herkulesie i jego 12 pracach. Wyjaśnione też zostały skomplikowane relacje pomiędzy greckimi bogami i herosami.

Na początku książki znajdują się streszczenia wszystkich mitów, a później przedstawiono treść każdego z nich w formie obrazkowej przypominającej tradycyjny komiks. Każda scenka jest ponumerowana, co znacznie ułatwia zorientowanie się w kolejności „czytania” obrazków.

Taka forma przedstawienia mitów greckich sprawia, że książka zaciekawi młodsze dzieci i wyjaśni im podstawowe zagadnienia z zakresu mitologii. Publikacja na pewno przypadnie do gustu miłośnikom ilustracji Nikoli Kucharskiej. Jest to na pewno ciekawy sposób na rozbudzeniu w dziecku zainteresowania historią i wierzeniami dawnych Greków.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.