Epidemia – Alex Kava

epidemiaTemat zagrożeń biologicznych powraca co jakiś czas na kartach powieści. Z reguły wykorzystują go autorzy powieści przygodowych i thrillerów. Epidemia autorstwa Alex Kavy porusza temat wykorzystania wirusa ptasiej grypy do wywołania międzynarodowej epidemii tej choroby. Czy bohaterom uda się powstrzymać osoby chcące wywołać tak duże zagrożenie dla ludzkości?

W różnych miejscach Stanów Zjednoczonych młode osoby popełniają samobójstwa. Łączy jest to, że do tych zdarzeń dochodzi w dość tajemniczych okolicznościach. W czasie dochodzenia wychodzi na jaw, że zmarli byli nosicielami zmutowanego wirusa ptasiej grypy. Z uwagi na te okoliczności śledztwo przejmują agencji FBI, na horyzoncie pojawia się również wywiad wojskowy.

W śledztwie udział biorą również Maggie O’Dell – profilerka FBI oraz Ryder Creed właściciel firmy szkolącej psy specjalizujące się w ratownictwie oraz wykrywaniu określonych chorób u ludzi. Tym razem jego psy będą musiały nauczyć się rozpoznawać zagrażającego wszystkim wirusa… Wszyscy muszą działać bardzo szybko, gdyż czasu jest coraz mniej, a sprawcy całego zamieszania są zawsze o krok przed agentami.

Tak jak wspomniałam, temat związany z zagrożeniem biologicznym ostatnio jest dość popularny – wystarczy wspomnieć głośne Inferno. Z tego co wiem, to również sama autorka wykorzystywała ten motyw w swoich wcześniejszych powieściach. Dlatego po książce, w której poruszany jest tak popularny i dość dobrze znany z życia codziennego temat, czytelnik spodziewa się czegoś mocnego, z oryginalną propozycją rozwiązania. No i zakończenie musi być mocne, jak to się potocznie mówi wbić w fotel. W przypadku Epidemii niestety wbicia w fotel nie było. Zakończenie jest jak na tego rodzaju powieść dość „spokojne”.

Dzięki krótkim rozdziałom, kończącym się w „odpowiednim” momencie, książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jak dla mnie w treści było trochę za dużo odniesień do wcześniejszych wydarzeń. Z jednej strony jest to dobre dla czytelnika, który nie zna losów bohaterów. Jednak Epidemia to część cyklu, więc z założenia sięgać po nią mają osoby, które czytały poprzednie tomy. Oczywiście wzmianki takie są dobre, ale miałam wrażenie, że tutaj jest ich ciut za dużo.

Dla mnie najciekawszym elementem całej powieści był wątek związany z psami, ich szkoleniem, a także informacje dotyczące tego, jak psy pracujące wykrywają choroby różnego rodzaju u ludzi. Jest to naprawdę bardzo ciekawe i z pewnością jak będę miała chwilę poszukam sobie informacji na ten temat.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Harper Collins.