Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego sztuka pełna jest golasów? Czemu, niektóre obrazy są piękne, a inne przypominają rysunki małego dziecka? I czy wszystkie dzieła sztuki wiszące w galeriach, aby na pewno są powieszone w dobrym kierunku? Na te i wiele innych ważnych pytań dotyczących sztuki, odpowiedzi znajdziecie w książce Dlaczego sztuka pełna jest golasów od Wydawnictwa PWN.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów to swoisty przewodnik po sztuce dla dzieci. Jest to książka, dzięki której można dzieciom starszym wyjaśnić pewne zagadnienie związane ze światem sztuki, a młodsze zainteresować tą dziedziną życia kulturalnego. Cała wiedza zawarta w tej publikacji jest przedstawiona w przystępny, zrozumiały dla dziecka sposób. Omawiane zagadnienia zostały dobrane tak, by zaciekawić dzieci sztuką – malarstwem i rzeźbą oraz związanymi z nimi kwestiami. Dodatkowym atutem tej książki jest ciekawa szata graficzna, o nieco humorystycznym wydźwięku. Cała publikacja jest zresztą bardzo lekka i mimo że zawarte są w niej poważne, wartościowe informacje, czyta się ją z ciekawością i przyjemnością. Podejrzewam, że także niejeden rodzic dowie się czegoś ciekawego na temat obrazów wielkich mistrzów.

Dla mnie dużą zaletą tej publikacji jest to, że każde poruszane w niej zagadnienie jest omówione na kilku przykładach z różnych okresów sztuki. Taki zabieg sprawia, że mamy szerszy ogląd na poruszaną tematykę i pokazuje wyraźnie, że sztuka nie jest jednoznaczna i jednowymiarowa. Przykładowo w części poświęconej portretom czytamy o obrazach Diego Velazqueza, ale i Chopa Suzy czy Caravaggia. W książce znajduje się też wiele ciekawostek, np. związanych ze „słuchaniem” obrazów Wasilija Kandinskiego.

Trzeba pamiętać, że sztuka rządzi się swoimi prawami i przed obejrzeniem książki z dzieckiem, warto przejrzeć ją samodzielnie.

Dodatkowym atutem jest to, że na końcu publikacji znajduje się glosariusz, czyli wyjaśnienie wszelkich trudniejszych słów, które pojawiały się wcześniej w książce, co pozwala na pełne zrozumienie treści.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.