Pieśń Królowej – Elizabeth Chadwick

pieśń królowej
Dla wielu osób, które nie zgłębiają tematu, średniowiecze to epoka, która nie ma wiele do zaoferowania – powszechnie określa się je jako wieki ciemne, w których ludzie byli podporządkowani jedynie religii. Jednak takie stwierdzenie nie do końca jest prawdziwe. W średniowieczu działo się wiele, ludzie byli pełni pasji, a intrygi polityczne doprowadzały do obalania głów królewskich. Właśnie w takich niespokojnych i niezbyt łaskawych dla kobiet czasach przyszło żyć Eleonorze Akwitańskiej. Jednej z najbardziej znaczących kobiet w całej historii. Jej losy w książce Pieśń Królowej opisuje znana autorka powieści historycznych Elizabeth Chadwick.

Alienor (tak w powieści nazywa królową autorka – na początku wyjaśnia dlaczego), kiedy ją poznajemy jest młodą księżniczką, która dopiero ma rozpocząć dorosłe życie. W wieku 13 lat (!) uważana jest za dojrzałą do małżeństwa. Jej ojciec na mocy swojego testamentu, powierza opiekę nad Alienor i jej siostrą Petronelą królowi francuskiemu Ludwikowi VI zwanemu Grubym. Zostaje też podjęta decyzja, że Alienor zostanie żoną następcy Ludwika – jego młodszego syna Ludwika VII. W krótkim czasie po zawarciu małżeństwa umiera król i młoda para zasiada na tronie francuskim…

Jak się można domyślić tak młoda para królewska wzbudzała wiele emocji, szczególnie królowa, która pochodziła z Akwitanii, o którą zabiegało wiele zamożnych rodów ówczesnych czasów. Autorka w swojej książce doskonale opisuje zarówno tło polityczno-społeczne, jak i czysto ludzkie zachowania – zazdrość, namiętność, pasję i niechęć. Zawiłe relacje między małżonkami, Alienor i jej teściową – każdy z nas zna takie przypadki. Dlatego postać Alienor, mimo że jest to kobieta wyniosła, królowa staje się nam tak bliska – w swoim życiu prywatnym walczy o to, co najlepsze dla niej i dla swojej rodziny. W życiu politycznym nie zapomina o swoim domu – Akwitanii. Pragnie też jak najlepiej rozegrać polityczne gry, w które wciągana jest ona i jej małżonek. A z uwagi na to, że była kobietą nie było to łatwe. I to, że osiągała swój cel, świadczy o jej odwadze oraz mądrości.

Osoby znające bliżej historię średniowiecza, wiedzą że Eleonora Akwitańska to kobieta, która wyróżniała się w swoich czasach. Była silna, odważna i nie wahała się walczyć z przeciwnościami. Często nazywana jest matką królów i babką świętych – jej synowie zasiadali na europejskich tronach, zaś prawnukowie byli kanonizowani. Śmiało można powiedzieć, że Eleonora Akwitańska silnie zapisała się w historii Europy.

Wracając do samej powieści – jest to pasjonująca historia kobiety, czyta się ją bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o specyfice ówczesnej Europy. Nie każdemu może odpowiadać powieść rozgrywająca się na królewskim dworze w XII wieku. Jednak po powieść powinny sięgnąć nie tylko osoby zainteresowane historią średniowiecza, ale i czytelnicy, którzy lubią dobrze przedstawioną historię silnych kobiet, miłości, pasji i pragnień.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska.