Łabędzie nutki – E. B. White

łabędzie nutkiPo wspaniałych przygodach ze Stuartem Malutkim oraz Charlottą i Wilusiem, przyszedł czas na spotkanie z książką Łabędzie nutki. Zamyka ona serię książek dla dzieci autorstwa E.B. White’a. Podobnie jak dwie poprzednie opowieści, była niejednokrotnie ekranizowana i podobnie jak one urzeka i oczarowuje.

O czym jest ta historia? Opowiada ona o rodzinie łabędzi trębaczy, w której dochodzi do dość niespotykanego zjawiska – przychodzi w niej na świat mały łabędź, który nie wydaje z siebie żadnego dźwięku – nie mówi, nie śpiewa i o zgrozo nie potrafi trąbić. Jest to duży problem dla łabędzia trębacza, bo jak będzie porozumiewał się z innymi ptakami? Jak wyśpiewa w przyszłości swojej ukochanej miłość? Z pomocą młodemu Luisowi przychodzi dwunastoletni chłopiec imieniem Sam. Również tata łabędź stara się jak może, by jego syn mógł wyśpiewać, a raczej wytrąbić swoje uczucia…

Autor w swojej książce tym razem zaprasza nas do świata dzikich zwierząt – szlachetnych ptaków, jakimi są łabędzie. Podobnie jak w poprzednich historiach losy zwierząt przeplatają się z losami ludzi. Rodzą się wyjątkowe i zdawać by się mogło niemożliwe przyjaźnie. Powieść jest przepełniona ciepłem i uczula na stosunek ludzi do zwierząt, pokazuje, że należy je szanować i troszczyć się o nie. Cała opowieść jest pouczająca i zwraca uwagę czytelnika – zarówno tego małego, jak i dorosłych na wiele emocji, które towarzyszą nam każdego dnia. Bardzo ważną rolę odkrywa tutaj uczciwość i miłość do bliźniego.

Oprócz tego, że książka nie się ze sobą wartościową treść opowiada niezwykle ciekawą historię, która zachwyca plastycznością i pomysłowością. U nas sprawdziła się jako książka do czytania na dobranoc, ale równie dobrze można zasiąść przy niej w ciągu dnia.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.