Grzesiuk. Król życia – Bartosz Janiszewski

Grzesiuk. Król życiaGrzesiuk. Król życia to opowieść o bardzie Warszawy, o człowieku pełnym skrajności, a także o mieście, którego już nie ma – o dawnej Warszawie. Bartosz Janiszewski zaprasza nas na niesamowitą podróż poprzez życie Stanisława Grzesiuka, który już za życia budził wiele skrajnych emocji. Kim dokładnie był? Jakiego poznamy go w książce?

W swojej książce Bartosz Janiszewski opisuje życie Grzesiuka od narodzin, aż po śmierć, skupiając się szczególnie na okresie powojennym, obejmującym czas jego choroby i rozpoczęcie przygody z twórczością literacką. Jednak nie można powiedzieć, żeby autor inne momenty życia barda Warszawy traktował marginalnie – wszystko, to co ważne zostało ujęte w publikacji. Dla wielu osób, szczególnie tych zafascynowanych osobą i twórczością Grzesiuka, dobrą informacją będzie to, że w książce Grzesiuk. Król życia znalazło się wiele niepublikowanych do tej pory tekstów barda Warszawy.

Publikacja opracowana przez Bartosza Janiszewskiego to opowieść, która nie gloryfikuje, ani nie ocenia Grzesiuka. Przedstawia go takim, jakim widzieli go jego bliscy i znajomi. W całej książce można znaleźć wypowiedzi członków rodziny, jak i bliższych oraz dalszych znajomych Grzesiuka, które wraz z licznymi fotografiami uzupełniają obraz bohatera tej książki.

Jak wspomniałam wyżej, za drugiego bohatera tej książki można uznać Warszawę, dawną Warszawę, w której życie toczyło się zupełnie inaczej niż dzisiaj. Bartosz Janiszewski w swojej książce również doskonale przedstawia Warszawę dawnych lat i jej specyfikę, bo przecież bez Warszawy i Czerniakowa nie byłoby Grzesiuka, jakiego mogliśmy poznać w jego twórczości i który na stałe wpisał się w historię naszej stolicy.

Grzesiuk. Król życia to książka napisana tak, że nie sposób jej odłożyć. Czyta się ją jednym tchem, szybko, ale i niezwykle przyjemnie. Szczerze mogę ją polecić osobom zafascynowanym twórczością i osobowością Grzesiuka. Jestem przekonana, że z przyjemnością sięgną po nią również osoby lubiące zasiąść przy dobrej biografii. Autor wykonał bardzo dobrą i ciężką pracę przygotowując tę książkę. Mnóstwo rozmów, poszukiwań, dokumentów i fotografii oraz cytatów, a także niepublikowane teksty Grzesiuka – w rękach Bartosza Janiszewskiego zmieniły się w cudowną, doskonałą kompozycję. Książkę, po którą warto sięgnąć niezależnie od tego, czy się Grzesiuka czytało, czy też nie.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska