Zaginione Miasto – Anna Klejzerowicz

zaginione miastoIndianie Ameryki Południowej i legendy z nimi związanee cały czas działają na wyobraźnię twórców. Tajemnicze miasta ze złota, niebotyczne skarby oraz wierzenia często wiązane z krwawymi ofiarami składanymi bogom. Reżyserzy oraz pisarze już niejednokrotnie sięgali po tę tematykę. Tym razem miałam okazję przeczytać najnowszą książkę Anny Klejzerowicz, w której Emil Żądło szuka tajemniczego Zaginionego Miasta.

Książki Anny Klejzerowicz, w których występuje Emil Żądło to prawdziwa gratka dla miłośników historii, sztuki i lekkich kryminałów. Nie inaczej jest tym razem. Mamy tutaj do czynienia z poszukiwaczami tego wyjątkowego miasta – jednym z nich był Percy Fawcett, który zaginął gdzieś w amazońskiej dżungli około 1925 roku. Później obsesja odnalezienia Złotego Miasta ogarnęła hitlerowców.

Główna akcja powieści, tak jak poprzednio rozgrywa się współcześnie, w Gdańsku, a Emil Żądło staje przed nie lada wyzwaniem zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zostaje poproszony o pomoc w rozwikłaniu tajemniczego morderstwa…

Po raz kolejny miałam okazję spacerować wraz z bohaterami książki po ulicach Gdańska – miasta, które bardzo lubię i często odwiedzam. Był to spacer nader przyjemny i pouczający. Mogłam bliżej poznać tajemnicę związaną z na wpół mitycznym Złotym Miastem, wokół którego narosło przez wieki wiele legend. Podobnie jak w poprzednich książkach autorka pokazuje, jak rozległą wiedzę posiada, wskazuje również na publikacje, które mogą zainteresować osoby chcące bliżej zapoznać się z tematyką przedstawioną w opowieści o Emilu Żądło. Sama chętnie sięgnę po kilka z nich, o ile uda mi się je dostać…

Książki Anny Klejzerowicz o Emilu Żądło czyta się bardzo przyjemnie. Są to propozycje dla osób, które lubią kryminały, ale bez całej brutalnej otoczki. Jest tajemnica do rozwiązania, wątek historyczny i zawiłe relacje pomiędzy głównymi bohaterami. Jest zatem wszystko, co powinna zawierać książka tego typu.

Nie pozostaje mi nic innego, jak teraz czekać na kolejny tom przygód Emila i jego przyjaciół. Ciekawe, jakie zagadki tym razem będą musieli rozwiązać?