Piotrek w Watykanie – Edyta Gawryś

piotrek w watykanieWatykan – najmniejsze państwo świata. Dawniej potęga, która trzymała w ryzach większą część Europy. Dzisiaj jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan. Jest to też miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Rozliczne galerie, zabytki i urokliwe zakątki zachęcają do spędzenia co najmniej kilku godzin w tym wyjątkowym miejscu. Coraz częściej można zobaczyć na ulicach Watykanu całe rodziny dzielnie zwiedzające wszystkie czekające na turystów atrakcje. Jednak dzieci szybko się nudzą zwiedzaniem, szczególnie jeśli nie tłumaczy się im odpowiednio tego, co mają okazję zobaczyć. Dzięki książce Piotrek w Watykanie. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po najmniejszym państwie świata można odpowiednio się przygotować do wycieczki z dzieckiem, a także uczulić pociechę na kwestie związane ze sztuką oraz historią.

Książka autorstwa Edyty Gawryś przygotowana została z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku około 14 lat. Nieco młodsze dzieci również będą dobrze rozumiały treść publikacji, gdyż jest napisana przystępnym językiem. Obfituje w ciekawostki, które z pewnością zaskoczą nie jednego dorosłego. Całość podana jest również w bardzo przystępnej formie. Głównym bohaterem jest tutaj Piotrek, który mieszka w Rzymie i często bywa w Watykanie, z uwagi na to, że jego mama pracuje w pobliżu najmniejszego państwa świata. To właśnie Piotrek będzie „oprowadzał” czytelnika po Watykanie. Według mnie takie przygotowanie książki jest bardzo ciekawym zabiegiem, gdyż w czasie zwiedzania na co innego uwagę zwracają dorośli, a na co innego dzieci, szczególnie jeśli są w swoim gronie. W książce Piotrek w Watykanie znajduje się także wiele zagadek i zadań dla młodego czytelnika. Mają one zachęcić do dalszego poznawania wyjątkowego miejsca, jakim jest Watykan, ale i utrwalić zdobytą już wiedzę.

Sięgając po tę książkę, warto zapoznać się również ze wstępem przygotowanym przez autorkę, a także listem napisanym przez Ambasadora RP w Watykanie, adresowanym do bohatera książki i do czytelników.

Oprócz tego, że książka jest bardzo dobrze opracowana i ciekawa, jest jeszcze jeden powód dlatego, by ją nabyć. Każde dwa złote ze sprzedaży tej publikacji Wydawnictwo Ekwita przeznacza na wsparcie instytucji jaką jest Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Zebrane pieniądze przekazywane są na Fundusz Dzieci Osieroconych i pozostających pod opieką Hospicjum.

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Ekwita.