Mój dziadek fałszerz – Charlotte Kruger

mój dziadek fałszerzŻycie już niejednokrotnie pokazało, że tworzy najlepsze scenariusze – niektóre z nich wywołują łzy wzruszenia, inne szeroki uśmiech na naszych twarzach, a jeszcze inne są idealną kanwą dla filmów i powieści sensacyjnych. Tak jest w przypadku jednej z niemieckich akcji z czasów II wojny światowej, które miały na celu zniszczenie brytyjskiej gospodarki. „Operacja Bernhard” to kryptonim jednej z ciekawszych akcji przygotowywanych przez Niemców. Książka Mój dziadek fałszerz opowiada o Bernhardzie Krügerze – osobie, której powierzono jej przygotowanie.

Autorką książki jest Charlotte Krüger – wnuczka Bernharda. I jest to jeden z atutów tej publikacji, szczególnie dla osób, które nie lubią suchych i często beznamiętnych publikacji historycznych, które są napisane ciężkim językiem. Mój dziadek fałszerz posiada wszystkie zalety publikacji historycznej, ale występuje tutaj także „ludzki” pierwiastek. Wyraźnie widać rozterki autorki, ale i poszczególnych członków jej rodziny, bo przecież jak to – kochany dziadek był hitlerowcem i być może mordercą?

Autorka wraz ze swoją siostrą przed napisaniem książki przeglądały archiwa rodzinne i państwowe. Rozmawiały z członkami rodziny, historykami, ale i odnalazły ludzi, którzy byli fałszerzami pracującymi dla ich dziadka. A kim byli ci fałszerze? To Żydzi z obozów zagłady – Sachsenhausen oraz Auschwitz. Bernhard Krüger wybierał spośród nich głównie zecerów i drukarzy, a także artystów, którzy mieli stworzyć idealne fałszywe banknoty. A było to zadanie nie łatwe, gdyż wówczas uważano, że brytyjska waluta jest najlepiej zabezpieczoną przed fałszerstwem.

Książka jest bardzo osobista, dużo w niej przemyśleń autorki odnośnie sytuacji rodzinnej, ale i społecznej ówczesnych lat – główne pytania, jakie sobie stawia to przede wszystkim, jak jej dziadek mógł podążać za hitlerowcami i uważać, że stoi po dobrej stronie, a także jak ona sama by się zachowywała, jakie byłyby jej poglądy, gdyby żyła w tamtych czasach.

Rozmowy ze świadkami tamtych wydarzeń, przemyślenia autorki oraz wywiady z historykami przeplatają się wzajemnie tworząc obraz historii jednego z najbardziej zuchwałych planów Niemców. Czy uda się wyjaśnić wszystkie tajemnice przeszłości i jednoznacznie orzec, jaki był Bernhard Krüger?

Za udostępniony egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska.